Beslenme alışkanlığı yaşlılarda hafızayı etkiliyor

Beslenme alışkanlığının yaşlıların zihinsel beceri ve hafızasını etkilediği belirlendi.

Beslenme alışkanlığı yaşlılarda hafızayı etkiliyor

ABD'nin Oregon Üniversitesi'nden bilimadamlarının yaptığı araştırma,  kanında yüksek düzeyde vitamin ve Omega 3 yağ asitlerinin bulunduğu yaşlı  kişilerin zihinsel becerilerinin ve hafızasının daha iyi olduğunu ayrıca  beyinlerinin hacminin küçülmediğini gösterdi. Bilimadamları bu araştırmanın, beslenme alışkanlığını görmek amacıyla  kandaki vitamin düzeyini belirlemek için kan değerlerinin incelendiği ilk  araştırmalardan biri olduğunu vurguladı. Araştırmaya imza atanlardan Maret Traber, kanında yüksek oranda B, C, D  ve E vitaminleri ile Omega 3 bulunan kişilerin ruh ve beden sağlığının olumlu  yönde etkilendiğini belirtti.

Araştırmacılardan Gene Bowman da bu sonuçlara göre beslenme alışkanlığını  değiştirerek kişilerin Alzheimer hastalığında görüldüğü gibi beyin hacminin  küçülmesi riskini azaltabileceğini, hafızalarını koruyabileceklerini ifade etti.

"Neurology" dergisinde yayımlanan araştırmaya ortalama 87 yaşında 100'den  fazla kişi katıldı.

REUTERS  

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Parkinson görülme sıklığı artış gösteren hastalıklar arasında yer alır. Parkinson çoğunlukla ileri yaşlardaki bireylerde görülüyor. Parkinson'un ortay
  • Ebeveynlerdeki Parkinson, çocuğun psikolojisini nasıl etkiler? Yaşına uygun bilgi vermek, çocuğa güven veriyor...
  • Dikkat! Parkinson gençlerde de görülebiliyor. Mimiklerin azaldığı “Poker Yüz” Parkinson habercisi! Dopamin eksikliği Parkinson hastalığına yol açıyor
  • Yüz ifadesi azalması ve gevelemek Parkinson habercisi! Parkinson yüz ifadesini ve konuşmayı etkiliyor...
  • Kötü uyku Parkinson’da şikâyetleri artırıyor. Kuyu suyu kullanımı ve tarım ilacı Parkinson’da risk faktörü.
  • Bedensel hastalıkların belirtileri insan gözüyle kolaylıkla ayırt edilirken çoğunlukla ruhsal rahatsızlıklar gözlemlenemez.
  • Randevu Al