Benim sürekli başım ağrıyor

En ufak bir olayda ağlıyorum. Uzun süredir sabahları uyanınca başımın sol tarafında ağrı ile uyanıyorum. Kendimi bitkin hissediyorum.elim hiç bir işe gitmiyor.

Benim sürekli başım ağrıyor

SORU Uzun süredir sabahları uyanınca başımın sol tarafında ağrı ile uyanıyorum. Kendimi bitkin hissediyorum.elim hiç bir işe gitmiyor.sürekli uyumak istiyorum.en ufak bir olayda ağlıyorum.

CEVAP Başağrısının çok değişik nedenleri olabilir. Bedensel bir soruna bağlı olup olmadığından emin olmak gerekir. Bunun yanı sıra, başağrısı depresyonda da görülebilir. Bitkinlik, isteksizlik, uykuya eğilim, kolayca ağlama gibi belirtilerinizle birlikte düşünüce, durumunuz depresyona uyar. Depresyon tedavi edilebilen bir bozukluktur. Ruhsal ve toplumsal sorunları da araştırmak ve varsa, çözümlemek gerekir.

SORU Ben 7 ay önce kaçarak evlendim. Eşim askerde. 1 ay önce boşanma aşamasına geldik. Şimdi düzeldik yalnız ailem beni reddetti. Hiç görüşemiyoruz. Maddi zorluklar ve aileyle görüşememenin de etkisiyle sık sık ağlıyorum. Hiç sebebi yokken ağlıyorum. Sürekli içim sıkılıyor. Sinirleniyorum ancak sinirimi belli edemiyorum tepki veremiyorum. Hamilelik şüphesi var bu problemlerden dolayı anne dahi olmak istemiyorum. Bana yardımcı olursanız sevinirim.

CEVAP Eşiniz askerde olduğuna göre, yaşınız 20 civarında olmalı. Evlilik için biraz küçük bir yaş olarak düşünülebilir. Davranışınızın aileniz tarafından onaylanmaması, sosyal destek konusunda yetersizlik yaşamanıza neden olmuştur. Çünkü en öenmli sosyal desteği ailemizden sağlrız. Ağlama, iç sıkıntısı, duygu ve düşüncelerinizi dışa vuramama gibi belirtiler yaşadığınız olayların ve içinde bulunduğunuz durumun bir sonucudur. Bunlar depresyon belirtileridir. Böyle bir durumda sizin stresiniz doğacak bebeğinizi de olumsuz etkiler. Hamilelik sırasında değişen hormon düzeyleri de sizin ruhsal durumunuzda değişikliklere yol açar. Öte yandan depresyonunuz için ilaç kullanmak gerekebilir ki, hamilelikte ilaç kullanmanızı önermeyiz. Hamilelik konusunu ve depresyonunuzu eşinizle ayrıntılı olarak konuştuktan sonra bir psikiyatriste başvurmanız uygun olur.

SORU 12 senelik evliyim. eşim her gece sarhoş olarak geliyor. Bundan bıktım. Sorunu olduğunu kesinlikle kabul etmiyor. Ramazan’da içmiyor. O yüzden istersem bırakırım diyor. Çok sorunlar yaşadık hala yaşıyoruz. Evliliğimi yaşanır kılan tek şey ayda 1-2 sefer ailemi ziyaret etmem. Onlarda olmasa dayanamam. Ömür boyu bu yaşantıyı sürdüremem biliyorum ama kesin kararlar da veremiyorum. Tam bir çıkmazdayım.

CEVAP Madde kötüye kullanımı ve bağımlılık, yalnız o kişiyi değil, aile üyelerini de olumsuz olarak etkiler. Aile üyeleri hem maddi, hem de manevi sorunlar yaşar. Alkol içen bir kişi alkolün esiri olmadığını, istediği anda bırakabileceğini söyleyebilir. Oysa bugünkü bilgileriize göre, alkol bağımlılığı bir beyin hastalığıdır, yalnız kişinin iradesiyle ilgili bir durum değildir. Aileniz, arkadaşlarınız gibi sosyal destek kaynakları size destek olabilir. Bir karar aşamasında olduğunuz anlaşılıyor. Kararınızı vermek için en uygun durum, sizin daha rahat ve sağlıklı düşündüğünüz bir dönemde karar vermenizdir. Karar verirken, durumunuzun olumlu ve olumsuz tüm yönlerini düşünmelisiniz. Karar vermeden önce ailenizie danışabilirsiniz, fakat yaşamınızla ilgili kararı yalnız siz verebilirsiniz. Verdiğiniz bir kararın sorumluluğunu alıp sonra pişman olmamak önemlidir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yolda yürürken ayağım takılır gibi oluyor veya bir korna sesinden hemen korkuyorum kalp atışlarım hızlanıyor içimde bir ürperti oluyor.
  • İş stresi yaşıyorum. Düzenli olarak psikiyatriste gidiyorum stresli bir işim var o stresi aşmak için. Bana günde yarım ilaç veriyor her gün düzenli ku
  • Ben çok çekmiş biriyim, ilaç kullanıyorum, çok sabırsızım. Doktor sırası beklerken terk edip gidiyorum, ne önerirsiniz?"
  • Ben çok çabuk sinirlenen bir tipim haksızlığa tahammül edemiyorum. Ne yapabilirim nasıl düzelebilirim?
  • Yatağa yattım az sonra birden aklıma uyursam öleceğim bir daha kalkamayacağım geldi.Ölüm korkusu yaşıyorum. Bir ara uyumamayı bile düşündüm sonra uyud
  • "19 aylık evliyim. Ergenlik dönemim babam yüzünden kötü geçti ve özgüven eksikliği yaşıyorum. "
  • Randevu Al