BELİRTİLERİNİ HAFİFLETMİYOR

BELİRTİLERİNİ HAFİFLETMİYOR
Paylaş:

REUTERS

Soya tabletlerinin ateş basması gibi menopoz dönemi belirtilerini hafifletmediği ortaya çıktı.

 


Soyanın kadınların hayatını birçok yönden etkileyen menopoza çare olmadığı bildirildi. ABD'li uzmanlarca, iki yıl yürütülen bir araştırma sonucunda, soya tabletlerinin kemik yoğunluğu kaybı ve ateş basması gibi menopoz dönemi belirtilerini hafifletmediği bulundu.

ABD'de Miami Üniversitesi'nde 248 kadının incelendiği bir araştırmaya göre, soya tabletleri kemik yoğunluğu kaybı, ateş basması ve uykunun bölünmesi gibi menopoz dönemi belirtilerini hafifletmiyor.

Archives of Internal Medicine raporlarında, iki yıl süren araştırmada soya tabletlerinin vücutta hiçbir etkileşim yapmayan sahte görünümlü ilaçlardan daha iyi bir sonuç vermediğine ve aralarında hiçbir fark olmadığına dikkat çekiliyor.

Araştırmanın lideri Doktor Silvana Levis, "Menopoz semptomları için bu ürünleri alan kadınlara benim tavsiyem bu ürünleri kullanırken tekrar düşünmeledir. Soya tabletlerinin her hangi bir fayda sağlamadığını bulduk" dedi. BBC'nin yansıttığı araştırmada, uzmanların diğer araştırmaların soyanın menopozun semptomlarını hafiflettiğini gösterdiği belirtiliyor.

Uzmanlar ayrıca, soyanın doğal bitki ostorejenleri içerdiğini ve bunun menopoza giren kadınların düşen österojen seviyelerine yardım edebileceğini ifade ediyor.