Bel ağrısı aileden miras

İnsan için gelecekte bel ağrısı yaşayıp yaşamayacağını kontrol etmesi için soyağacına bakmak yeterli.

Bel ağrısı aileden miras

Ağır kaldırma, aşırı yüklenme ve yaşlılık, bel bölgesindeki ağrıların kulağa en tanıdık gelen risk faktörlerinden. Ancak birçok insan için gelecekte bel ağrısı yaşayıp yaşamayacağını kontrol etmesi için soyağacına bakmak yeterli.

Artan sayıda araştırmada, kronik sırt ağrısının genetik bağlantıları olduğu kanıtlanıyor. Geçmişte yapılan araştırmalarda, aile üyeleri arasında belirgin bir bağ görülse de çevresel etkiler tamamen göz ardı edilemiyordu.

Aynı hayat şartları, gıda, kariyer ve sigara gibi kötü alışkanlıklar paylaşan aynı aileden kişilerin benzer sağlık sorunları yaşaması sürpriz değildi. Ancak son araştırmalar, bel ağrısıyla genler arasında açık bir bağ olduğunu gösteriyor.

Bone and Joint Surgery Dergisi'nin Şubat sayısında Utah Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan kapsamlı bir araştırma yayınlandı. Çalışmada Utah bölgesinde yaşayan bir milyondan fazla kişinin sağlık geçmişi ve soyağacıyla ilgili veritabanındaki kayıtlar kullanıldı.

Özellikle fıtık ve omur sorunları nedeniyle kronik ağrı teşhisi konulan hastalara odaklanıldı. Veriler, bu hastalıktan muzdarip ikinci derece (hala, amca ya da büyük anne veya büyük baba) ya da üçüncü derece (kuzen) akrabaları olanların, çevresel faktörler ne olursa olsun risk altında olduğunu gösteriyor.

Çok yakın bir aile üyesinin bel sorunu yaşaması ise riski dört katı artırıyor. Diğer çalışmalardaki bulgular da kolajen proteini üreten genin en az iki versiyonu olduğunu ve bu genin de siyatik ve bel fıtığı ile yakın bir bağı olduğunu gösteriyor. Bu araştırmaların çıkardığı en önemli sonuç ise bel ağrısının genetik bir bileşeni olduğu gerçeği.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kireçlenmesi olan kişilerin soğuk ve yağmurlu havalarda ağrılarının artmasından yakındığını belirten uzmanlar, osteoartrit’in sıklıkla dizleri, kalça
  • Tıp literatüründe omuzda rotator manşet yırtığı olarak adlandırılan omuz kas yırtıkları, akut travmatik ve kronik yırtıklar şeklinde oluşuyor.
  • Pandemiyle beraber hayatımızın bir parçası haline gelen çevrimiçi (online) egzersizlerin uzman gözetiminde uygulanması büyük önem taşıyor.
  • Omuz Osteoartriti Omuzun Dejeneratif Artriti; Dejeneratif eklem hastalığı olarak da bilinen osteoartrit, eklem kıkırdağı olarak bilinen kemiklerin üs
  • Kol ve Omuz çıkmasında; Şiddetli çıkık omuz vakalarında, omuz eklemi çevresindeki doku ve sinirler zarar görür. Omzunuzu yerinden çıkarmaya devam eder
  • Tabanlık ayağa binen yükü dağıtıyor. Düztaban, taban yüksekliği, içe veya dışa basma, topuk dikeni, sinir sıkışmaları ve nasırların ayakta görülebilen
  • Randevu Al