Deprem Travma Psikolojisi

Bel ağrısı aileden miras

İnsan için gelecekte bel ağrısı yaşayıp yaşamayacağını kontrol etmesi için soyağacına bakmak yeterli.

Bel ağrısı aileden miras

Ağır kaldırma, aşırı yüklenme ve yaşlılık, bel bölgesindeki ağrıların kulağa en tanıdık gelen risk faktörlerinden. Ancak birçok insan için gelecekte bel ağrısı yaşayıp yaşamayacağını kontrol etmesi için soyağacına bakmak yeterli.

Artan sayıda araştırmada, kronik sırt ağrısının genetik bağlantıları olduğu kanıtlanıyor. Geçmişte yapılan araştırmalarda, aile üyeleri arasında belirgin bir bağ görülse de çevresel etkiler tamamen göz ardı edilemiyordu.

Aynı hayat şartları, gıda, kariyer ve sigara gibi kötü alışkanlıklar paylaşan aynı aileden kişilerin benzer sağlık sorunları yaşaması sürpriz değildi. Ancak son araştırmalar, bel ağrısıyla genler arasında açık bir bağ olduğunu gösteriyor.

Bone and Joint Surgery Dergisi'nin Şubat sayısında Utah Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan kapsamlı bir araştırma yayınlandı. Çalışmada Utah bölgesinde yaşayan bir milyondan fazla kişinin sağlık geçmişi ve soyağacıyla ilgili veritabanındaki kayıtlar kullanıldı.

Özellikle fıtık ve omur sorunları nedeniyle kronik ağrı teşhisi konulan hastalara odaklanıldı. Veriler, bu hastalıktan muzdarip ikinci derece (hala, amca ya da büyük anne veya büyük baba) ya da üçüncü derece (kuzen) akrabaları olanların, çevresel faktörler ne olursa olsun risk altında olduğunu gösteriyor.

Çok yakın bir aile üyesinin bel sorunu yaşaması ise riski dört katı artırıyor. Diğer çalışmalardaki bulgular da kolajen proteini üreten genin en az iki versiyonu olduğunu ve bu genin de siyatik ve bel fıtığı ile yakın bir bağı olduğunu gösteriyor. Bu araştırmaların çıkardığı en önemli sonuç ise bel ağrısının genetik bir bileşeni olduğu gerçeği.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Akıllı telefonların yoğun kullanımı nedeniyle oluşan duruş bozuklukları yaygın kas iskelet sistemi ağrılarına neden oluyor.
  • Genellikle eklemleri, kemikleri ve kasları etkileyen romatizmal hastalıklar ağrı, tutukluk ve zaman içinde fonksiyon kaybına yol açıyor.
  • Aşil tendonu yaralanmasında 6 ay sonra spora dönüş mümkün olabilir.
  • Tırnak batması, tırnağın ayak parmağına doğru büyüdüğü yaygın bir sorundur. Enfekte tırnak batmasında tırnaklarını tedavi etmek için kullanılan antib
  • Çok ayakta durma, o bölgeyi zorlayan egzersizler, obezite, uygun olmayan ayakkabı kullanımı, fazla düz veya çukur ayak yapısı gibi değişik faktörler t
  • Eklemlerin en önemli yapısını oluşturan kıkırdakların kısmen ya da tamamen soyulup bütünlüğünü kaybetmesi halinde eklemlerde oluşan ağrı kişinin yaşam
  • Randevu Al