Deprem Travma Psikolojisi

Bekarlar da kontrol ettirmeli

Acıbadem Sağlık Grubu Tüp Bebek Merkezleri Koordinatörü Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, sadece evlilerin değil bekarların da üreme sağlığını kontrol ettirmesi gerektiğini belirtti.

Bekarlar da kontrol ettirmeli

Acıbadem Sağlık Grubu Tüp Bebek Merkezleri Koordinatörü Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, sadece evlilerin değil bekarların da üreme sağlığını kontrol ettirmesi gerektiğini belirtti. bekarkontrolTıraş yaptığı yazılı açıklamada, üreme yeteneğinin modern yaşam koşulları ve değişen beslenme şekline bağlı olarak gittikçe azaldığına dikkati çekerek, üreme sağlığının korunmasının yakın gelecekte devlet sağlık politikası haline getirilmesi gerekeceğini vurguladı.

Erkeklerde sperm sayısının gün geçtikçe azaldığı bilgisini veren Tıraş, şunları kaydetti: "Bu gittikçe kısırlaşıldığının somut bir göstergesidir. Son rakamlara göre bir yıl korunmadan cinsel ilişkiye girilmesine rağmen 100 çiftten 15'i çocuk sahibi olamıyor. Evlilik ve çocuk planlayan kişiler evlenmeyi beklemeden mutlaka gerekli testleri yaptırmalıdır. Sadece evli çiftler değil bekar kişiler de üreme sağlığını kontrol ettirmelidir. Erkek için basit bir sperm testi, kadın için AMH Testi üreme sağlığı hakkında bilgi verir. Üreme kabiliyetinin şansa bırakılmaması gerekir.” Tıraş, üreme sağlığının kontrolü için yapılması gereken testler hakkında bilgi vererek, "Kadın olsun erkek olsun evlilik öncesi üreme sağlığını mutlaka kontrol ettirmelidir. Erkekler için bu kontrol çok daha kolay ve kısa sürede gerçekleşebilir. Erkeğin bir merkezde yaptıracağı sperm testi üreme sağlığı ile ilgili bilgiye ulaşmakta yeterli sayılabilir. Kadınlar için bu durum biraz daha komplike olabilir. Kadın hastalıkları uzmanına gidip rutin muayene olması kadının üremesi hakkında bilgi sahibi olunması için yeterli değildir. Öncelikle AMH testi ile yumurta rezervi hakkında bilgi edinilebilir. Rahim şekil bozukluğu, endometriozis, polikistikover araştırmalı, yapılması gereken operasyon var ise işlemler kadının üreme sağlığına zarar vermeden gerçekleştirilmelidir" ifadelerini kullandı. Kanser hastası olan kişiler için üreme konusunda her şeyin bitmediğine işaret eden Tıraş, teknoloji sayesinde iyileşme süreçleri hızlandırılan kanser hastalarının radyoterapi ve kemoterapi öncesinde mutlaka sperm ve yumurtalarını dondurması gerektiğine vurgu yaptı. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al