Beden dili magandaları ele veriyor

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin farklı bölgelerinden kameralara yansıyan trafikte şiddet görüntüleri, dikkatleri ister istemiz trafikte seyreden potansiyel magandalara çevirdi.

Beden dili magandaları ele veriyor

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin farklı bölgelerinden kameralara yansıyan trafikte şiddet görüntüleri, dikkatleri ister istemiz trafikte seyreden potansiyel magandalara çevirdi.

magandaÖyle ki seyir halinde hiç ummadığınız bir anda trafik terörüne maruz kalabilir, bir magandanın kurbanı olabilirsiniz. Tıpkı geçtiğimiz günlerde otobüs sürücüsünün yaşadıkları gibi. Her 10 kişiden 1’inin bu potansiyeli taşıdığını hatırlatan uzmanlar, patlamaya hazır bomba olan bu magandaları hareketlerinden ve beden dilinden tanımanın mümkün olduğunu hatırlatıyor ve uyarıyor! İstanbul’da bir halk otobüsü şoförünün kendisine yol vermediğini gerekçesiyle başka bir araç sürücüsü tarafından öldüresiye dövülme görüntüleri, Türkiye’nin en çok tartıştığı ve üzerinde konuştuğu konu oldu. Bu görüntüler uzun süre haber bültenlerinde gösterildi, fotoğraflar gazete sayfaları ve haber ajanslarında yer aldı. Bu olayla birlikte gözler bir kez daha trafikte yaşanan şiddet terörüne çevrildi. Bu acı olay akademisyenlerin de dikkatini çekti. Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi, Yrd. Doç. Dr. Zülfikar Özkan, ülkemizde her 10 kişiden birinin trafik magandası olma potansiyeli taşıdığını söyledi. Aynı zamanda beden dili uzmanı da olan Özkan aslında trafikteki hal ve hareketleri ile beden dilinden trafik magandalarının tespit edilebileceğini ifade etti. Benzer şiddete başvuran kişilerin büyük çoğunluğunda şiddet eğiliminin doğuştan gelebileceği gibi çevresel faktörlerden de kaynaklanabileceğinin altını çizen Özkan, bu kişilerin ihmal edilmiş kişiler olduğunu söyledi. Bu kişilerin şiddet yöntemiyle toplumda önemsenmek ve ben de varım mesajı vermek istediğini belirten Özkan, aile yapıları incelendiğinde anne, baba şefkatinden mahrum kalan, ihmal edilmiş, aşağılanmış ve tacize uğramış kişilerin olduğunun gözlemlendiğini kaydetti. Bu kişilerin basit gözlemlerle anlaşılabileceğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Zülfikar Özkan, dikkatli olunması halinde trafikte kişilerin maganda kurbanı olmayacağını söyledi.

MAGANDANIN BEDEN DİLİ

Saldırgan tipler bedenini geniş kullanır. Omuz ve kollarını yana açar ve boylarını daha da uzun göstermek için yoğun çaba harcarlar. Ellerini ve başını yukarıya kaldırarak konuşur, gözler açık. eller her daim yumruk şeklinde. Konuşma tehdit eder şekildedir. Göğüs ise öne doğru çıkıktır. Bu tiplerin genelde yalnız insanlar olduğunu vurgulayan Özkan, çok az arkadaşla hayatlarını sürdürdüklerini ifade ediyor. Özkan, toplumca fark edilir kişiler olduğunu da kaydediyor.

HER YÖNÜYLE BENİMSENMEYEN BİR TARZLARI VARDIR

Giyimlerinde tutarsızlık vardır. Dövmeli olabildikleri gibi takı ve aksesuarları dikkat çekicidir. Saç modelleri ise çoğu zaman sıra dışıdır. Toplumun benimsemeyeceği tarzları vardır görünüş olarak.

 KARAMSAR TABLO ÇİZER, UZLAŞMA TARAFTARI OLMAZLAR

Sözel ifadelerde hiçbir zaman anlaşma ve uzlaşmaya yönelik değildir. Hayata hep olumsuzdan bakıp, karamsar tablolar çizerler. Dünyayı ve çevresindekileri her daim kötüler, olumsuz, korku ve kin duyguları taşırlar. Sevgi ve şefkat yoktur. Ses tonlarını sık sık yükseltirler. Olumsuz duruş, sert bakışlar, kullandıkları alan onları ele verir.

TRAFİĞİ TEHLİKEYE DÜŞÜRÜRLER

Trafikte rahatsız edici tavırlar sergiler. Gereksiz sollama yaparlar, araçları sıkıştırırlar, el kol hareketini sık kullanırlar. Trafikte de dikkat çekme, ilgi odağı olma gayretindeler. Ani hareketlerden kaçınmazlar ve trafiği tehlikeye düşürürler.

MAGANDA TİPLERDEN KORUNMAK İÇİN!

Böyle durumda gerekiyorsa araç sağa çekilip, kişinin geçmesine izin verilmeli. Uzak durulmalı, alttan alınmalı. Cevap vermekten kaçınmalı. Aksi halde etkisiz hale getirilemez ve şiddete yönelirler. Yumuşak, güzel ses tonuyla yaklaşılmalı, patlamaya hazır enerjiyle dolaşırlar. Şaban Özdemir (NPGRUP)
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Geçirdiğiniz çocukluk gelecekteki yaşlılığınızı belirliyor. Bana çocukluğunu anlat, sana nasıl bir yaşlı olacağını söyleyeyim!
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Randevu Al