BEBEKTE SPASTİZM KORKUSU

BEBEKTE SPASTİZM KORKUSU

Habertürk

Araştırmaya göre her 176 çocuktan birinde spastik olma riski var. Peki uzmanlar bu duruma ne diyor?

 


Çocuğu olmayan çiftlerin kurtarıcısı tüp bebek yöntemi hakkında her gün yeni bir iddia atılıyor. Daily Telegraph Gazetesi'nde de yayınlanan bir araştırmaya göre tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen çocuklarda, yöntemin kendisinden kaynaklanan nedenlerle spastik olma riski iki kat fazla.

Danimarka'daki Aarhus Üniversitesi bilim adamlarının 90 bin çocuk üzerinde yaptığı araştırmada, tüp bebek yöntemiyle doğan çocuklarda, beyninde oluşan bir hasara bağlı olarak kalıcı duruş, hareket, denge kusuru ve konuşma problemleriyle kendisini gösteren Cerebral Palsy hastalığı riskinin daha fazla olduğu saptandığı kaydedildi.

Hatta araştırmaya göre, tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen her 176 çocuktan birinde; normal doğumla dünyaya gelen her 400 çocuktan birinde bu hastalık görülüyor. Peki tüp bebek uzmanları bu duruma ne diyor?

KISIRLIKLA İLGİSİ OLMADIĞI KESİN

Kadın Sağlığı, infertilite ve tüp bebek merkezi, tüp bebek tedavisi uzmanı Prof. Dr. Timur Gürgan, bunun geçmişe yönelik bir çalışma olduğunu belirterek, "Henüz net birşey yok. Bu hastalığın kısırlıkla olmadığı kesin ama 'Tüp bebek yöntemiyle doğan çocuklar spastik oluyor' demek doğru değil.

Tüp bebek yönteminden vazgeçmek yerine her vakada genetik tarana yapmak gerekir. Bizdeki verilere göre, birkaç tümörel hadiseyle ilgili olarak vakalar var. Prospektif çalışma yapılıp, değerlendirmek lazım. Henüz anomaller yönünde kanıtlanmış bir fark görülmedi. Son yapılan çalışmalarda denek sayısı çok az, sonuçlar da az. Bu nedenle bu çalışma da yüzde yüz bağlamıyor. İleriye yönelik çalışmalar yapılmalı. O nedenle tüp bebek işlemi hala emin bir yöntem olarak güvenirliğini koruyor" şeklinde konuştu.

"TEMKİNLİ BAKMAK LAZIM"

Ege Üniversitesi Aile Planlaması ve Kısırlık Araştırma ve Uygulama Tüp Bebek Merkezi Müdürü Prof. Dr. Erol Tavmergen ise, çalışmanın çok net olmadığını ifade ederken, "Çok merkezli bir çalışma yapılması gerekir. Bu araştırma geçmişe yönelik yapılmış. Yeni doğanlarda tümör artışıyla ilgili haberler hep geliyor ama bunlar da çok az sayıda. Bu tür araştırmalara karşı temkinli bakmak lazım" dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al