Bebeklerde ay ay konuşma gelişimi

Bebeklerin konuşma süreçlerinin cinsiyet, sağlık durumu, zeka düzeyi, farklılık gösteriyor. İşte ay ay konuşma gelişimine dair önemli bilgiler.

Bebeklerde ay ay konuşma gelişimi

Bebeklerin konuşma süreçlerinin cinsiyet, sağlık durumu, zeka düzeyi, farklılık gösteriyor. İşte ay ay konuşma gelişimine dair önemli bilgiler.

Haber5Bebeklerin konuşma süreçlerinin cinsiyet, sağlık durumu, zeka düzeyi, aile ilişkileri ve genetik faktörlere göre farklılık gösterdiğini kaydeden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Meltem Özkan, bebeklerin konuşma aşamalarını şöyle anlatıyor:

2-5 AY ( A-GUUULAR)

Sesini fark etmeye, ses tellerini kullanabilmeye, iletişim kurmaya başlar. Bu dönemde bebeğinizin sesini duyar duymaz yanına koşmayıp, kendi kendine söylenmesine, konuşmasına fırsat tanıyın.

BEBEK GELİŞİMİYLE İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

5-7 AY (A-AAA SESLERİ) Bebeğin hem beyin hem de ses telleri hızla gelişmeye devam eder. Bu dönemde 8-10 tane değişik ses çıkarmaya başlayabilir. Cümlelerle konuşmayı taklit eder gibi normal sesle başlayıp, alçaltıp yükselterek sesler çıkarmayı başarır. 7-12 AY (BA-BA-BA) Bir sesli, bir sessiz harften oluşan basit heceler arka arkaya dizilerek konuşma dönemidir; mama, baba, dede gibi… İlk gerçek sözcükler bunlarmış gibi görünse de çoğu çocuk ilk kelimelerini 9-14 ay arasında öğrenir. 18-24 AY (BİR ARAYA GETİRME) Bu aylarda günde 8-10 kelime öğrenir, kelime haznesi çok genişler, iki kelimeli basit cümleler başlar. İstediklerini yaptırmanın konuşmaktan geçtiğini algılayan çocuk, konuşmaya çok çaba gösterir, anlatamadığında da büyük hayal kırıklığı yaşayabilir. 24-36 AY (AKICI KONUŞMA) 24 aydan sonra sadece eylem fiilleri ve nesne isimleri değil, duygularını belirten kelimeler de kullanmaya başlarlar; istiyorum, mutluyum gibi… Hürriyet Aile
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al