BEBEKLERDE ASTIM RİSKİ

BEBEKLERDE ASTIM RİSKİ

REUTERS
        
Bebeklikte küflü bir ortamda yaşamanın  ileride astım hastası olma ihtimalini artırdığı tespit edildi.

 


Cincinnati üniversitesinde görevli araştırmacı Tiina Reponen ve ekibinin  yaptığı, sonuçları Annals of Allergy, Asthma & Immunology dergisinde yayımlanan  araştırmaya göre, bebekliğini küflü bir ortamda geçiren çocukların 7 yaşına  geldiğinde astım olma ihtimali, böyle bir ortamda büyümemiş çocuklara oranla iki  kat fazla.

Araştırmalarında, alerji ve astım riski taşıyan 176 çocuğu değerlendiren  bilim adamları, birinci yaşına kadar küf mantarları sporlarına maruz kalan  çocukların astım olma ihtimalinin önemli oranda arttığını gördü.

Astımda en önemli risk faktörünün genetik olduğunu da vurgulayan  araştırmacılar, ancak yaşamın ilk yılında maruz kalınan küf mantarlarının da  astım ihtimalini artırdığını kaydetti.

Araştırmada, 7 yaşında küf mantarlarının çocukları fazla etkilemediği de  görüldü.

Aynı araştırmada, sigara dumanı ile astım riski arasındaki bağlantı da  değerlendirildi. Bilim adamları, sigara dumanı konusunda küfün tam tersi  sonuçlara ulaştı.

Bebeklerde sigara dumanının astım riskini artırdığına dair bir veri  bulunamazken, yedi yaşındaki çocukların sigara dumanına maruz kalmasının ise  astım ihtimalini önemli derecede artırdığı tespit edildi.

Araştırmanın bir başka ilginç sonucuna göre de evde klima kullanımı, hem  bebeklerde hem de yedi yaşındaki çocuklarda astım ihtimalini hissedilir oranda  düşürüyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al