Bebekler sandığınızdan daha akıllı

Washington Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma, altı aylık bebeklerin anlama ve mantık yürütme kapasitelerinin sanıldığından daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Bebekler sandığınızdan daha akıllı

Washington Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma, altı aylık bebeklerin anlama ve mantık yürütme kapasitelerinin sanıldığından daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

bebek_zekaYeni geliştirilen Manyetoensefalografi (MEG) cihazıyla, bebeklerin beyinlerinden verilen komutlar ve onların tepkileri arasındaki ilişkiler incelendi. Mimiklerle tepkileri ilişkilendiren testte, 7 aylık bebeklerin, tıpkı yetişkinler gibi yüzünde korku dolu ifade olanlara daha uzun süre baktığı tespit edildi. MEG sonuçları aynı zamanda el çırpma komutunun, bebeğin beynindeki mutluluk/zevk alma bölümü tarafından verildiğini de ortaya koydu. Deneyler aynı zamanda bebeklerin renk ve zevk algısının 10’uncu ayda geliştiğini de saptadı.

AY AY BEBEK GELİŞİMİ

Araştırmayı yürüten Patricia Kohl, The Wall Street Journal’a verdiği röportajda, yeni geliştirilen teknolojiyle bebek zihninin daha iyi anlaşıldığını anlattı: “Bebekleri gürültülü ve rahatsızlık verici MR aletine sokma fikrine, aileler doğal olarak sıcak bakmıyordu. Ancak yeni geliştirilen Manyetoensefalografi (MEG) cihazıyla, bebeklerin beyin dalgalarını onlara rahatsızlık vermeden inceleyebiliyoruz. Bu yeni araştırmaları otizmi önlemede de kullanacağız.” AFP
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Psychological Science ‘da yayımlanan yeni bir çalışma; başkalarının zihinsel durumları hakkında akıl yürütebilmeyi öğrenen çocukların bir ödülü kazanm
  • Randevu Al