Bebekler de bunalıma giriyor

Anneler çocuğunuz 2 yaşında ise dikkat! Anne yaşanılan sorunlar karşında nasıl davranmalı.

Bebekler de bunalıma giriyor

Çocuklar iki yaşında daha sinirli daha agresif olabiliyor. Anne yaşanılan sorunlar karşında nasıl davranması gerektiğini bilmiyor.

Çocuklar iki yaşında daha sinirli daha agresif olabiliyor. Bu durum hem çocuğun hem de annenin psikolojisini oldukça etkilerken birçok anne yaşanılan sorunlar karşında nasıl davranması gerektiğini bilmiyor. Uzmanlar, çocukları derinden etkileyen anne ve babaları zor durumda bırakan 2 Yaş Sendromu hakkında açıklamalarda bulundu.

2 YAŞ SENDROMU NEDİR?
 
“Çocuklarda yaklaşık 1,5 yaşında başlayarak 3,5yaşına kadar devam eden zorlu bir dönemdir. Bu dönemde çocuk daha saldırgan ve inatçı tavırlar sergileyebilir. Çocuklar bir yaşından sonra çevresindeki her şeyle daha çok bağlantı kurar adeta keşif yapmaya başlar. Kendirini ve isteklerini çevresindeki herkese kabul ettirme çabası içindedir.

Birey olma yolundaki adımlarını attığı için huysuz ve ısrarcı tavılar sergilemesi doğaldır. Çünkü 2 yaşına kadar anne ve babasına bağımlı yaşayan çocuk yürüme ve konuşmanın başlamasıyla kendini ifade etme yollarını arar. Dolayısıyla sosyalleşmenin ilk adımlarını atmaktadır. Çocukların yaptıkları davranışlar değişim gösterebilir. Anne ve babaların davranışlarındaki farklılıklar da durum değişikliği yaratabilir.

Bu dönemin 2 Yaş sendromu olarak adlandırılmasında ki tek sebep ise çocuğun kendini ve çevresini keşfetme çabaları karşında ailenin davranışları sebebi ile sık sık ebeveynler ve çocuk arasında çatışmaların yaşanmasıdır.”

ÇOCUĞUN DAVRANIŞLARINDA NE GİBİ DEĞİŞİKLİKLER OLUR?

—Ağlama
—Başını duvara vurma
—Aşırı inatlaşma
—Bağırma
—Elindeki oyuncak, eşya vb nesneleri fırlatama
—İştah kesilmesi
—Israrcı davranışlarda bulunma

 
Aşırı tepki olarak saç ve yüzüne zarar verme ya da anne ve babasına saldırma gibi eğilimlerde de bulunabilir.

 HANGİ DURUMLAR BU PROBLEMİN YAŞANMASINDA DAHA ETKEN ROL OYNAR?

 —Anne ve babanın engelleyici ve aşırı koruyucu davranışları(‘aman dikkat kırarsın, aman dikkat dökersin gibi söylemler’)
—Kardeşler arasındaki kıskançlık

—Temizlik konusundaki ısrarcılık

—Tuvalet eğitimi

—Herhangi bir konuda engellenme

—Aile içindeki anne ve babanın bir birine şiddet uygulaması
—Yiyecek ve içecekler konusunda anne ve babanın ısrarcı tutumu
—Çocuğun gün içerisinde enerjini harcayamaması

—Anne ve babanın yeterince ilgilenmemsi de çocuğu ilgi çekmeye zorlayarak inatçı tavırlar sergilemesine sebep olabilir.

HÜRRİYET