Deprem Travma Psikolojisi

Bebekler artık radyasyondan etkilenmeyecek

Kayseri'deki Erciyes Üniversitesi Teknopark’ında üretilen gümüş zırhlı atlet ve başlıkların, bebekleri radyasyonun etkilerine karşı koruyacağı öne sürüldü.

Bebekler artık radyasyondan etkilenmeyecek

Kayseri'deki Erciyes Üniversitesi Teknopark’ında üretilen gümüş zırhlı atlet ve başlıkların, bebekleri radyasyonun etkilerine karşı koruyacağı öne sürüldü.

bebekErciyes Teknopark’ta yer alan Bonus Teknik Limited Şirketi’nde bebekleri radyasyondan korumak için hamile atleti ve bebek başlığı üretildi. Şirketin Ar-Ge ve Strateji Müdürü Mustafa Özcan, gümüşün radyasyonu engelleme etkisinden yola çıkarak, manyetik alanlara karşı zırhlama metoduyla çalışmalar yaptıklarını belirtti. Özcan, bu çalışmalar sonucunda gümüş elyaf ürettiklerini ve elyafı çeşitli giyim ürünlerinde değerlendirdiklerini söyledi. Ar-Ge ve Strateji Müdürü Özcan, şöyle dedi:

AY AY BEBEK GELİŞİMİ

"En fazla radyasyona maruz kalan grubun bebekler olduğunu düşünerek bu ürünleri ürettik. Çünkü bebeklerin yapıları normal insanların yapılarından çok farklı. 7 yaşa kadar beyin gelişimi devam ettiği için gelişimi etkileyen her şey bebeğe zarar verecek. Bebeklerin kafatası yapıları çok ince olduğu için direkt radyasyondan etkilenebiliyor. Bundan yola çıkarak aynı materyali kumaşın içerisinde kullandık ve yüzde 99.9 oranında bir zırhlama teknolojisi elde ettik." Özcan, kumaşların aynı zamanda ter transferini sağladığını ve bebeğin konforunu sağlayacak yumuşaklıkta üretildiğini kaydetti.

BEBEK ANNE KARNINDAN KORUMAYA ALINIYOR

Kalkanlama tekniğini hamile kıyafetleri üzerinde de kullandıklarını ifade eden Mustafa Özcan, şunları söyledi: "Aynı kumaşı ve materyali aynı konforla hamile atletlerinin karın kısmında kullandık. Bebek, anne karnında 2-6 hafta arasında oluşuyor, bu süre içerisinde annenin maruz kaldığı herhangi bir manyetik alan bebeğin oluşumunu blokeliyor. Yani bebeğin herhangi bir yerinde zarara sebep oluyor. Burada en önemli ve görünmeyen tehlike radyasyon. Örneğin çok bilinmeyen bir şey, anneler evde mutlaka ütü yapıyor ve ütü ciddi bir radyasyon yayıcı, direk karın hizasına tutulduğunu düşündüğümüzde ne kadar zararlı olduğunu anlamak mümkün. Öte yandan çok masum gördüğümüz saç kurutma makinası, sıkma esnasında çamaşır makinası, mikrodalga fırın, cep telefonu, bilgisayar... Bütün bu etkileri düşünerek, ’Bebeği anne karnında da koruyalım’ diye bu ürünü hazırladık."

GÜMÜŞLE DOKUNAN SLİP VE BOXER MANTARA KARŞI ETKİLİ

Gümüşün aynı zamanda mikrobakteriyel özelliği olduğunu dile getiren Ar-Ge ve Strateji Müdürü Mustafa Özcan, bundan yola çıkarak mantar ve interfilite tedavisine destek olmak amacıyla slip ve boxer ürettiklerini söyledi. Özcan, şöyle konuştu: "Örneğin bir akvaryum içerisinde bir parça gümüş koyduğunuzda bakterilerin öldüğünü göreceksiniz. Gümüşün antibakteriyel, hem de antimanyetik özelliğini kullanarak slip ve boxer yaptık. Antibakteriyel özelliği ile mantar oluşumunu engellemek, antiradyasyonla interfilite tedavisine destek olmayı amaçladık. Radyasyonun interfilitede en önemli problemlerden olduğu bilinmekte." Özcan, ürünlerini ’Silverlife’ adıyla marka haline getirdiklerini ve internet üzerinden satış yaptıklarını ekledi. DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al