Bebekler anne karnında esniyor

İngiltere ’de yapılan bir araştırmada bilim insanları ilk kez bebeklerin anne karnında esnediğini kanıtladı.

Bebekler anne karnında esniyor

İngiltere ’de yapılan bir araştırmada bilim insanları ilk kez bebeklerin anne karnında esnediğini kanıtladı.

Durham Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre 15 anne karnındaki bebek 4 boyutlu ultrason yöntemi ile 36 hafta gözlendi. Anne karnındaki bebeklerin ağız açma kapama hareketinin bir esneme refleksi olduğu gözlendi. Doğumdan önce bebeklerin hıçkırdıkları, yutkundukları ve gerindikleri biliniyordu.

0-6 YAŞ GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Ancak esnemeleri ilk kez bu kadar net bir şekilde tespit edildi. Araştırmayı yapan ekipten Nadja Reissland, “Anne karnındaki bebeğin esnemesinin fonksiyonunu ve önemini halen bilmiyoruz. Ancak elde ettiğimiz veriler, esnemenin cenin gelişimi ve bebeğin sağlık belirtileri ile bağlantılı olabileceğini gösteriyor. Rahimdeki bebeğin esneme sıklığı, erken gebelikte beynin olgunlaşması ile ilgili olabilir” dedi. Sekiz kız ve yedi erkek bebek üzerinde uygulanan araştırmada cinsiyetler arası bir farklılık gözlenmedi. Ayrıca esneme hareketinin 28’inci haftadan itibaren azaldığı görüldü. HÜRRİYET  
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al