Deprem Travma Psikolojisi

Bebek sahibi olurken...

“Gebelik planları, üzerinde ciddiyetle durulması gereken bir süreçtir” diyen Psikolog Göksu Telmaç, bebek sahibi olmaya karar verirken dikkat edilecekleri anlattı.

Bebek sahibi olurken...

“Gebelik planları, üzerinde ciddiyetle durulması gereken bir süreçtir” diyen Psikolog Göksu Telmaç, bebek sahibi olmaya karar verirken dikkat edilecekleri anlattı.

bebeksahibiÖncelikle fiziksel olarak bir takip sürecine girmek gerekir. Sonrasında gerekli doktor kontrol ve destekleri alınmalıdır. Bunun yanında yaşamsal önemi olan bu karar aşamasında psikolojik olarak da hazır ve sağlıklı olmak şarttır. Bir bebek dünyaya getirmek, bir insan yaratmak oldukça ciddi bir sorumluluktur. Sonsuz güzellikler ve kutsallığının yanında; geri adım atılamayan, bir kenara bırakılamayan anne babalığın ön aşamasında bilinçli olmak gerekir.

AY AY BEBEK GELİŞİMİ

ACELE EDİLMEMELİ, ORTAK BİR KARAR ALINMALI Çiftlerin bebek sahibi olması adına bazı toplumsal dayatmalar vardır. Evlendikten bir süre sonra çiftler bu baskılar altına girebilirler. Sıkça sorulan sorular ve yaşın hatırlatılması, “bir an evvel çocuk sahibi olmak gerektiği” gibi bir algıyla çiftleri acele bir yola sürükleyebilir. Oysaki sağlıklı olan, bir çift olarak bu durumu sağlıklı bir çerçevede ele almak; ortak bir fikir ve istekle, öngörülen tüm ayrıntılarda sorumlulukları birlikte almaya karar vermektir. Yoğun evlilik problemleri ve maddi sıkıntılar, bebek sahibi olmak konusunda tedirgin edici bir durum olduğu takdirde bu gibi önemli bir kararı ertelemek ya da destek almak gerekebilir. Araştırmalar özellikle Türkiye’de sıklıkla, evlilik problemlerine bir çözüm arayışı olarak bebek sahibi olunduğunu ancak bunun olumsuz gidişatı değiştirmediğini göstermektedir. Ruhsal ve duygusal açıdan sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için özellikle annenin hazır oluşu, baba adayından gerekli manevi desteği alması, bebeğini büyütecek ve sevecek olgunluğa erişmiş olması, zorluklarla baş etmede yeterli olması gerekmektedir. Elbette hiç kimse kendini her yönden ve kesinlikle hazır hissetmeyebilir. Özellikle ilk gebeliklerdeki “bilinmezlik ve belirsizlik duygusu” anne ve baba adayını etki altına alabilir.

EHLİYETİ OLMAYAN EN ZOR MESLEK Anne babalık hem kutsal hem de çok zor bir meslektir. Fakat bu mesleğe adım atmada bir ehliyet ya da mezuniyet aranmaz. Anne baba bu konuda ne de olsa yalnızdır ve kendinden sorumludur. Sağlıklı anne babalar olmak ve bu işi mümkün olduğunca bilinçli yapmak, eğitimlerle ve sezgilerle mümkündür.

Gebelik ve doğum sonrasını adım adım ele alan kitaplar okumak, çocuk gelişim aşamalarını öğrenmek ve yaşanacak problem basamaklarına hazırlanmak, anne babanın işini plan aşamasında çok kolaylaştıracaktır. HÜRRİYET AİLE
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al