Bebek gülücükleri beyin etkiliyor

Araştırma ortaya koydu ki bebeğin gülücükleri direk beyni etkiliyor…İşte ilginç araştırma sonuçları.

Bebek gülücükleri beyin etkiliyor

Annelerin beyni bebeklerinin gülümsemesine oldukça duyarlı. Öyle ki bebeklerinin kendilerine bir tebessüm etmesi dahi onları mutlu etmeye yetiyor.

Fonksiyonel Manyetik Rezolans Görüntüleme tekniğinin kullanıldığı çalışma sonucuna göre; güleç ifadeli başka bebeklerle karşılaştırıldığında, annelerin beynindeki kritik ödül işlem bölgeleri kendi bebeklerinin gülümseyen resminden çok daha güçlü bir şekilde etkileniyor.

Oysa kendi bebeğinin veya bir başka bebeğin ağlarken çekilmiş resmi annede farklı bir cevap uyandırmıyor.

Pediatrics dergisi yazarları, bebeğin gülümsemesi karşısında salgılanan dopamin nörotransmitterinin maternal bakımı kolaylaştırabileceğini belirtiyor.

"Annelerin kendi bebeklerine yaygın olarak gösterdikleri bu yanıt biyolojik olarak güdüleniyor." Diyor.

Baylor College of Medicine'den Dr. Lane Strathearn. "Beynin ödül sistemleri bize bu emosyonel yükselmeyi yaşatmaya programlı. Fakat asıl merak konusu olan, madde bağımlılığı veya postpartum depresyon gibi, bu yanıtın eklendiği durumlarda bebek bakımının, anne bebek ilişkisinin bundan nasıl etkilendiği."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Altın dönemde temas eksikliği bebekte güven duygusunu zedeliyor.
  • Eski adıyla “doğumsal kalça çıkığı” olan gelişimsel kalça displazisi (GKD), kız çocuklarında 4-8 kat daha fazla görülüyor.
  • İşte bebeklerde ve çocuklarda uyku düzeni sağlamanın püf noktaları…
  • Çocuklarda beslenme bozuklukları, yutma bozukluğu ile birlikte veya bağımsız görülebiliyor.
  • Yalnızca üst dudakta, yalnızca damakta veya ikisinde birden bulunan açıklık olarak tanımlanan dudak ve damak yarıkları, bebeğin büyümesini ve gelişimi
  • Bebek anne karnında mucizevi bir şekilde gelişir ve 2. haftada ilk olarak sinir sisteminin taslağı oluşmaya başlar. Anne Karnında Bebek Beyni: Bitmeye
  • Randevu Al