BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİ NASIL

BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİ NASIL

Hürriyet Aile

Yaşamın en önemli yılları olan doğumdan sonraki ilk üç yıl bebeklerin algılarının en açık olduğu dönem.

 


Bu dönemde bebeğin psiko-motor, psiko-sosyal, bilişsel gelişim basamakları çok hızlı gelişir. Gelin bebeğinizin bu dönemdeki gelişimlerine bir göz atalım.

Doğumdan itibaren on sekizinci aya kadar bebekte emme refleksi geliştiğinden bu döneme süt çocukluğu deniliyor. Özellikle bu süreçte bebeğin biyolojik ihtiyaçları yeterince iyi karşılanırsa duygusal gelişimi de olumlu yönde etkilenip gelişiyor. Beslenme ihtiyacının yanı sıra temizlik ihtiyaçlarının da aynı şekilde iyi karşılanması bebeğin huzurunu sağlayacağı gibi sıcak, sevgi dolu bir ortamda büyümesi ailesi ve çevresiyle dengeli ve sağlıklı bir bağ kurmasına olanak sağlar.

3 yaşına kadar olan dönemin bebeğin çocuğun bağımsız yani otonom bazı yetileri kazandığı bir dönem olduğuna dikkat çeken Psikolog Ayşe Handan Selim, bir yaşına kadar anneye bağımlı olan çocuğun yürümesiyle birlikte yavaş yavaş anneden ayrıldığını söylüyor ve doğumundan 3 yaşına geçen süreçte bebeğinizin gelişiminin nasıl olduğu konusunda bilgi veriyor.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al