Deprem Travma Psikolojisi

Bebeğinizi uzman bakıcıya emanet edin

EGD İnsan Kaynakları Yetkilisi Derya Oyan, “Birçok aile, bakıcısını yeterince tanımadan seçiyor, bu da talihsiz olayların yaşanma riskini artırıyor” dedi.

Bebeğinizi uzman bakıcıya emanet edin

EGD İnsan Kaynakları Yetkilisi Derya Oyan, “Birçok aile, bakıcısını yeterince tanımadan seçiyor, bu da talihsiz  olayların yaşanma riskini artırıyor” dedi.

İzmir'de iki gün önce 7 yaşındaki Ece Uslu'nun bakıcısının eşi tarafından öldürülmesi  ve son dönemde çocuklara kötü davranan bakıcılara ilişkin görüntülerin medyada yer alması, bakıcı seçiminin önemini ortaya koyuyor. EGD İnsan Kaynakları Şirketi Yetkilisi Derya Oyan, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, içinde insan unsuru olan hiçbir işte yüzde yüz güvenilirliğin garanti  edilemeyeceğini söyledi. Oyan, ancak ailelerin bazı değerlendirmelerden geçmiş,  referanslı ya da sertifikalı bakıcıları tercih ederek, bazı olumsuzlukların önüne  geçebileceklerini kaydetti. Oyan, çocuk, yaşlı bakımı ya da ev işleri için yardımcı elemanların,  aracı şirketler vasıtasıyla istihdam edilmesinin, Türkiye'de henüz yeterince  yaygın olmadığını ifade etti. Aracı kurumların, çalıştıracakları elemanların  sadece referanslarını ve sabıka kayıtlarını incelemediğini anlatan Oyan, aynı  zamanda deneyimli uzmanların bu kişilerin çocuk bakıp bakamayacağına ilişkin  değerlendirmeler yaptıklarını söyledi. Evde çalışacak elemanların seçiminin zor olduğunu bildiren Oyan, şöyle  konuştu: “Bakıcılara en önemli varlığınızı, çocuğunuzu emanet ediyorsunuz.  Elbette hepimiz, kendi çocuklarımıza bakmak isteriz ancak günümüz koşullarında bu  maalesef mümkün olmuyor. Kısa bir görüşmenin ardından aile bakıcı seçimini  yapıyor. Birçok aile, bakıcısını yeterince tanımadan seçiyor, bu da talihsiz  olayların yaşanma riskini artırıyor.”

“BAKICINIZI PROFESYONEL ŞİRKET ARACILIĞIYLA SEÇİNİZ”

Bakıcı seçiminin önem taşıdığına dikkati çeken Derya Oyan, şunları  söyledi: “Bakıcı olmak için bize başvuranlardan sabıka kaydını alıyoruz,  inceliyoruz, referanslarını kontrol ediyoruz. Bir kişinin daha önce suç işlememiş  olması, hiç işlemeyeceğini de göstermez ama burada adayların vücut dilini,  mimiklerini dahi inceleyen bir ekip var. 100 başvurudan 90'ını geri çeviriyoruz.  Ailelere iki önemli tavsiyem var, ne olursa olsun, evinize kamera sistemi kurunuz  ve eğer çocuğunuza ailenizden biri bakamıyorsa o zaman bakıcınızı profesyonel  şirket aracılığıyla seçiniz.” Oyan, yaşlı ve çocuk bakımında, kişinin eğitiminden de önce gelen konunun  merhamet ve sabır olduğuna işaret ederek, sadece nadir görülecek olumsuz  davranışların önüne geçmek için değil, çocuğun sağlıklı gelişiminde de bakıcının  önemli rolü bulunduğunu kaydetti. Çocuğun yemek alışkanlıklarından davranışlarına, hatta ruh haline kadar  birçok açıdan bakıcısını örnek aldığını ifade eden Oyan, sözlerini şöyle  sürdürdü: “Yıllar içinde birçok olaya şahit olduk, örneğin bakıcının hiçbir  olumsuz davranışı yok ancak çok mutsuz bir insan, bakıyorsunuz çocuk da aynı ruh  haline sahip. Konuşması, kullandığı kelimeler, yemek tercihleri anne ve  babasından çok farklı. Referanslı, çocuk gelişimi mezunu, kendini iyi geliştirmiş  çalışanlarımız var. Bunların dışında, kişinin bu işi gerçekten hakkını vererek  yapıp yapamayacağını da incelemeye çalışıyoruz.” Ailelerin, daha yüksek maliyetli olacağı endişesiyle aracı kurumlardan  uzak durduğunu ifade eden Oyan, kendilerine başvuran ailelerin verdikleri ücret  aralığına göre eleman temin ettiklerini, ailenin ayırdığı bütçenin üzerinde bir  ödeme yapmasının da söz konusu olmadığını vurguladı. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al