Bebeğiniz/çocuğunuz bakıcı için hazır mı?

Çocuklar genellikle yeni olan her şeye tepki gösterirler ve özellikle yeni bir insana alışmakta zorlanabilirler. Bebeğiniz/çocuğunuz bakıcı için hazır mı?

Bebeğiniz/çocuğunuz bakıcı için hazır mı?

Çocuklar genellikle yeni olan her şeye tepki gösterirler ve özellikle yeni bir insana alışmakta zorlanabilirler. Bebeğiniz/çocuğunuz bakıcı için hazır mı?

cocuk_bakiciBu durum çocukların henüz sağlıklı bir şekilde güven ve bağlanma duygularını geliştirememelerinden kaynaklanır. Bu nedenle bebeğinizin bakıcı zamanı geldiğini düşünüyorsanız bakıcı seçiminde bu kriterleri göz önünde bulundurun ve bakıcı ile çocuğunuzun arasındaki bağın çok kuvvetli olmasına özen gösterin.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Özellikle bebeklerde bakıcıya karşı ilk zamanlarda ciddi bir tepki oluşabilir. Yine çocuklara özgü bir özellik olarak, eğer karşısındaki kişiden samimi davranışlar görürlerse hemen bağlanabilirler. Güvenilir ve yeterli donanıma sahip bir bakıcı, bebekle iletişim kurmayı birkaç gün içinde başarabilecektir. Yaşça daha büyük çocuklarda anne babayı duygusal anlamda kullanmak gibi bir eğilim olduğu unutulmamalıdır. Ortada herhangi bir tatsızlık yokken bakıcıyı şikayet eden çocuklar, bu konuda aileyi yönlendirebildiklerini fark etmişlerse sürekli ilgi odağı olmak amacıyla bu tutumlarını devam ettirebilirler ve gerçek anlamda sıkıntıya yol açabilirler. Bazı durumlarda ise çocuk bir türlü bakıcısı ile sağlıklı bir iletişim kuramayabilir.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURUN

Bebek ve bakıcısı arasında zaman zaman sorunlar yaşanabileceği unutulmamalıdır. O nedenle bakıcı seçiminin yapılmasında güvenilir bir kurumla çalışmanın önemi çok büyüktür. Yaşanabilecek sıkıntılar rahatlıkla paylaşılabilir ve gerekirse yine o kurumun uzmanlarının denetiminde farklı seçimlere gidilebilir. Bir bakıcıyla çalışmaya başladığınızda elbette ki ilk zamanlar sıkıntılı bir süreçten geçilebilir. Anneden ayrılmak, yaşı ne olursa olsun çocuklar için sevimli bir durum değildir. O nedenle bakıcının ilk birkaç hafta boyunca anne işe başlamadan bebekle birlikte aynı ortamda zaman geçirmesi, bazı görevleri anneden alıp kendisinin üstlenmesi ve annenin gözetiminde bebekle ilgilenmesi önerilir. Bu sürecin -sonunda iki taraflı bir yarar elde etmek söz konusu olacaktır. Birincisi bakıcının bebekle kurduğu ilişkiyi gözlemlemek ve güvenilirliğini takip etmek, ikincisi ise bebeğin bakıcısıyla sağlıklı bir iletişim kurmasının temellerini atmak. İnsanlar arası iletişim ve ilişki çok önemlidir, bu ilişkinin temelinin daha bebeklikte oluştuğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla çocuğunuzu emanet edeceğiniz bakıcının seçimi çok önemlidir ve gereken titizliği hak etmektedir. HÜRRİYET AİLE
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Psychological Science ‘da yayımlanan yeni bir çalışma; başkalarının zihinsel durumları hakkında akıl yürütebilmeyi öğrenen çocukların bir ödülü kazanm
  • Randevu Al