Bebeğiniz az uyuyorsa...

Uyumada güçlük çeken bebeklerin, saç kurutma makinesi, elektrikli süpürge gibi cihazların sesiyle uyutulmaya çalışılmasının sağlıksız olduğu bildirildi.

Bebeğiniz az uyuyorsa...

Uyumada güçlük çeken bebeklerin, saç kurutma makinesi, elektrikli süpürge gibi cihazların sesiyle uyutulmaya çalışılmasının sağlıksız olduğu bildirildi.

AY AY BEBEK GELİŞİMİ

bebekuykuKırklareli Üniversitesi (KLÜ) Sağlık Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sefa Saygılı, gürültülü ortamların bebeğin işitme duyusuna ve zihnine zarar verebileceğini söyledi. Uyuma zorluğu çeken bebeklerin aileleri tarafından elektrikli süpürge ve saç kurutma makinesi sesiyle uyutulmaya çalışılmasının yanlış olduğunu belirten Saygılı, şöyle konuştu: "Elektrikli süpürge sesi veya saç kurutma makinesinin sesi, bebeğin uyumasını kolaylaştırabilir ancak bu yöntem doğru değildir. Anne karnında bebekler sessiz bir ortamda değillerdir. Kanın damardan geçerken çıkardığı ses gürültü verir. Bazı bebekler doğumdan sonra gürültülü ortamı arıyorlar olabilirler. Gürültülü ortamda daha rahat uyuyabilirler." Saygılı, bebeklerin dışarıdan gelen bazı seslere hassas olduğunu, televizyon ve anne ile babanın seslerinden rahatsızlık duyabileceğini vurguladı. Aşırı gürültülü ortamın ise bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceğini dile getiren Saygılı, "Gürültü ortam, bebeğin işitme duyusu ve zihnine zarar verebilir" diye konuştu.

"HAMİLELİK DÖNEMİNDE DE DİKKATLİ OLMALI" Saygılı, hamilelik döneminde de aşırı sesli ortamlarda bulunulmamasını önerdi.

Trafiğin yoğun olduğu caddelerde üzerindeki evlerde yaşayan kişilerin o seslere alıştığını, onlara çok fazla rahatsızlık vermediğini dile getiren Saygılı, şöyle devam etti: "Sesten uzak biri, o evde çok rahatsız olur. Bebekleri sesiz bir ortamda uyutmak, bebeğin ruh ve beden sağlığı açısından çok daha faydalı olacaktır. Bebekler çok gürültülü ortamlarda tutulmamalı. Anne adayları da hamilelik sürecinde gürültülü ortamda durmamalı. Stres ve sesli ortamdan uzak durmalı." A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Psychological Science ‘da yayımlanan yeni bir çalışma; başkalarının zihinsel durumları hakkında akıl yürütebilmeyi öğrenen çocukların bir ödülü kazanm
  • Randevu Al