Bebeğim yolda ben hazırım

Sağlık Bakanlığı, “Bebeğim Yolda, Ben Hazırım” projesi kapsamında, anne adayları bilinçlendirmek, gebelikle ilgili doğru bilgilere ulaşmalarını sağlamak amacıyla “'gebe ve anne okulu” isimli bir kitapçık hazırladı.

Bebeğim yolda ben hazırım

Sağlık Bakanlığı, “Bebeğim Yolda, Ben Hazırım” projesi kapsamında, anne adayları bilinçlendirmek, gebelikle ilgili doğru bilgilere ulaşmalarını sağlamak amacıyla “'gebe ve anne okulu” isimli bir kitapçık hazırladı.

bebegimhazirizHamilelikteki süreçler, yapılması ve dikkat edilmesi gereken konuları içeren, çizgi grafiklerle de konu anlatımının yapıldığı kitapçıklar, hamileler için bir anlamda “başucu” kitapçığı olacak. Hamilelere gebelik sürecinde faydalı bilgiler vermeyi amaçlayan kitapçık, bilinçlendirme sayesinde anne-bebek ölüm oranlarının azaltılmasına katkı sağlamayı hedefliyor.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Gebelerin profesyonel yardım almaları ve kendileri ile aynı durumdaki diğer gebelerle ilişki içinde olmalarının artık bir gereklilik olduğuna işaret edilen kitapçıklarda, “gebe olduğunuzu öğrendiniz, paniklemeyin, gebelik doğal bir süreçtir” mesajı veriliyor. Kitapçıklarda “40 haftalık yolculuk, hafta hafta gebelik, hamileliğin 3 trimesteri, gebeliğim boyunca ne kadar kilo almalıyım, gebelik diyeti nasıl olmalı, hastane çantasında neler olmalı, gebe iken nelerden sakınmalıyım, gebelikte niçin egzersiz yapılmalı, doğum sonrası bakım ve emzirme” başlıklarında bilgiler yer alıyor. Gebelik haftalarında embriyonun beklenen boyu, ağırlığı hakkında cetvellerin de bulunduğu kitapçıklarda, hamilelerin ne gibi vitaminler kullanılması, hangi besinleri tüketmesi gerektiği hakkında bilgilere de yer veriliyor.

“SİGARA ERKEN DOĞUMA SEBEP OLABİLİR”

Gebe iken nelere dikkat edilmesi gerektiğine de açıklık getirilen kitapçıklarda, sigaranın erken doğum ve düşük doğum ağırlığına sebep olabileceğine, sigara içen annelerden doğan bebeklerin enfeksiyon hastalıklarına daha yatkın olabileceğine dikkat çekiliyor. “Hayatınızın hiçbir döneminde sigara içmeyin ve gebelik dönemlerinde sigara içilen ortamlardan uzak durduğunuz gibi etrafınızda içilmesine izin vermeyin” ifadesinin kullanıldığı kitapçıklarda gebelere şu uyarılarda bulunuluyor:

ALKOL VE BENZERİ ALIŞKANLIK YAPAN MADDELERDEN UZAK DURUN

-Röntgen ışınlarından uzak durun. -Hangi sebeple olursa olsun hekim ya da bir sağlık hizmeti almaya gittiğinizde mutlaka hamile olduğunuzu hatırlatın. -Hekiminizin önermediği reçetesiz ilaç kullanmayın, gebelik öncesi rahatlıkla kullandığınız ilaçlar özellikle ağrı kesiciler güvenli olmayabilir. -Günlük aldığınız kafein miktarını kısıtlayın. -Hazır gıda ve abur cuburdan uzak durun. -Sauna kaplıca ve çok sıcak banyolardan kaçının. -Boya kokusundan uzak durun. - Et ürünlerini iyice pişirin. -Çok uzun süre oturmayın, çok uzun süre ayakta kalmayın. -Evcil hayvan özellikle kedi besliyorsanız dışkı kaplarını siz temizlemeyin” Doğum sonrası bakım, emzirme, anne sütü, ek gıda, süt yapımını artırma ve sütten kesme gibi konularda da bilgiler veren kitapçıklarda, riskli olmadığı sürece doğum öncesi ve sonrasında egzersiz yapılması gerektiği vurgulanıyor.

1 MART'TAN İTİBAREN AİLE HEKİMLERİNE DAĞITILACAK Bakanlıkça, 1 Mart'tan itibaren dağıtımı yapılan kitapçıklar, aile hekimlerinden ücretsiz temin edilebilecek. Kitapçıkları almak isteyen anne adaylarının kayıtlı oldukları aile hekimlerine başvurması gerekiyor.

“Sağlıklı gebelik ve doğum sonrası dönem için mutlaka aile hekiminize danışın, gebelik döneminde aile hekiminizi bilgilendirmeniz ve süreci birlikte yönetmeniz hem hamilelik döneminde hem emzirme döneminde sizin hem de bebeğinizin daha sağlıklı günler geçirmenizi sağlayacaktır” uyarısının yer aldığı kitapçıklarda, aile hekimleri için artık randevuların Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden internet bağlantısı ile veya Alo 182'yi arayarak telefon aracılığıyla alınabileceği belirtiliyor. Söz konusu proje, bireyleri aile hekimleriyle daha fazla buluşturmayı da amaçlıyor. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Narsistik kişilik, “Tanrılaştırılmış ve gerçekçi olmayan bir öz önem duygusu” olarak tanımlanıyor.
  • Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası İletişim Günleri, açılış konferansıyla başladı.
  • Trafikte zaman kaybetme derdi olmadan, ofis ortamı yerine evinin konforundan çıkmadan çalışmak, yakın zamana kadar birçok kişinin hayallerini süsleyen
  • Uzmanlar, yardımsever olmanın, kişinin maddi - manevi verdiği desteğin daha iyi hissetmesini sağladığını vurguluyor.
  • Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların en üretken olduğu zamanın pazartesi günü saat 10:01 olduğu ortaya çıktı.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Anksiyeteyi anlattı. ‘Kibir, öz beğenidir. Bencil insanlar bu yüzden mutlu olamıyor. Çünkü insanın psikolojik doğası yalnız y
  • Randevu Al