BEBEĞE GEÇEBİLİYOR

BEBEĞE GEÇEBİLİYOR

AFP

Bilim adamları, kanser hücrelerinin ana karnında anneden bebeğe geçebildiğini saptadılar. İşte şok araştırma...

Annenin karnındaki bebeğine kanser "bulaştırmasının" mümkün olup olmadığı  bilim adamlarının zihinlerini bir asırdır meşgul ediyordu.

Teoride, kanser hücreleri plasentayı geçmeyi başarsalar bile, bebeğin  bağışıklık sisteminin hastalığın bulaşmasını önlediği düşünülüyordu. Bununla  birlikte anne ve bebeğin aynı kansere (genellikle lösemi ve melanom) sahip  oldukları vakalar da bulunuyor.

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan  yeni araştırma, her ikisi de lösemi olan bir Japon kadınla çocuğu üzerinde  yapıldı.

28 yaşındaki kadına doğumdan çok kısa bir süre sonra lösemi teşhisi  konulurken, bebeğin de aynı kansere yakalandığı 11 ay sonra anlaşıldı. Bebeğin  kan hücrelerine yapılan genetik testlerde, kanserli hücrelerin doğuştan geldiği  anlaşıldı.

Sonuçta, her iki hastanın lösemi hücrelerinin, mutasyona uğramış aynı kanser  genini taşıdıkları belirlendi.

Bunun yanı sıra, çocuğun bu geni kalıtsal olarak annesinden almadığı,  yani bu tür bir lösemiye hiçbir dış etken olmaksızın yakalanamayacağı saptandı.

Bunun ardından bilim adamları, kanser hücrelerinin bebeğin bağışıklık  sistemini nasıl etkisiz hale getirmiş olabileceğini araştırdılar. Bilim adamları,  kanser hücrelerinin, kendilerine, özgün moleküler kimliklerini vermede önemli rol  oynayan DNA'ya sahip olmadıklarını saptadılar.

Bu moleküler işaret olmaksızın,  bebeğin bağışıklık sisteminin kanserli hücreleri yabancı hücreler olarak  algılamadığı ve bunları püskürtmek üzere harekete geçmediği anlaşıldı.

Araştırmanın başkanı, Kanser Araştırma Merkezi'nden Prof. Mel Greaves,  "Bu uzun zamandır muamma olan bulmacayı çözmüş olmaktan çok memnunuz. Ancak şunu  vurgulamak isteriz ki, anneden bebeğe kanser geçmesi çok nadir görülür" dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al