Bazı insanlar neden solaktır?

Bazı insanlar neden solaktır? İşte cevabı...

Bazı insanlar neden solaktır?

Kimi insanlar sol elini kimileri de sağ elini tercih eder. İnsanların %10’unun solak olduğu dünyamızda yıllardır solaklığa neyin sebep olduğu tartışılıyor. Birkaç gün önce yayınlanan bir makale bu tartışmayı sona erdirecek gibi gözüküyor.

Solaklar için hayat kolay değil. Tarih boyunca önyargıyla karşılanan solaklar kimi zaman cadı olmakla, kimi zaman uğursuz olmakla suçlandı. Ortaçağ’da şeytanın solak olduğu düşünüldüğünden sol elle yazı yazanlar da şeytan tarafından ele geçirilmiş olmakla suçlanıyordu. Geçen yüzyıllar için toplum solaklara karşı daha hoşgörülü hale geldi fakat hala solak olmanın dezavantajlı yönleri olduğu inkâr edilemez.

Toplumun çoğunun sağ elini kullanmayı tercih etmesi yüzünden pek çok eşya da onlara göre tasarlanıyor. Makaslar, sıralar, spiralli defterler solaklar için kullanılması neredeyse imkânsız ürünler haline geliyor. Ayrıca bazı araştırmalara göre solakların yaşam beklentileri sağlaklara kıyasla daha az oluyor.

PLOS Genetics’de yer alan makaleye göre araştırmacılar solaklığı sağlayan bir grup gen keşfettiler ve bu tercihi beyin ve vücut arasındaki asimetri algısına bağladılar. Önceki çalışmalarında araştırmacılar disleksi hastalarında PCSK6 geni ve solaklık arasında doğru orantı bulmuşlardı. Yeni çalışmalarında hasta olmayan insanları ele alan araştırmacılar PCSK6 geni ile birlikte birkaç genin daha mutasyona uğradığını ve bu durumun hangi elimizi kullandığımızı belirttiklerini açıkladılar. Eğer kişi solak olmaya sebep olan mutasyonları geçirirse solak, sağlak olmaya sebep olan mutasyonları geçirirse sağlak oluyor.

BBC TÜRKÇEBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: