Bayram dönüş trafiğinde uykuya dikkat!

Uykusuzluk yakın tarihimizde bazı büyük endüstriyel kazalarda önemli bir faktör olmuştur. (nükleer kazalar,gemi kazaları vs.)

Bayram dönüş trafiğinde uykuya dikkat!

Aynı zamanda her gün yollarda toplum için büyük bir tehlike yaratır. Uykusuzluk motorlu araç kullanırken sarhoş olmayla benzer şekilde reaksiyon süresinde uzamaya neden olur. Her yıl birleşik devletlerde uykusuzlukla bağlantılı 100.000 otomobil kazası,1500 kazayla bağlantılı ölüm ve 71.000 yaralanma gerçekleşmektedir. Uyku apne sendromlu hastalarda kazaların 3-7 kat arttığı yayımlanmıştır.

Çalışmalar uyku bozukluğu ve düşük kaliteli uykunun aynı zamanda işyerlerinde de kaza ve yaralanmalara neden olduğunu göstermektedir. Gündüz artmış uykululuğu olan çalışanlarda kaza yapma oranının yüksek olduğu saptanmıştır.

Otomobille uzun yolculuklara çıkarken sabah çok erken saatlerde veya gece yolculukları riskli olabilir. Uykusunu almış,zinde ve dinlenmiş olarak yola çıkmak kaza riskini azaltacaktır. Uzun yola yalnız değilde bir arkadaşla birlikte çıkmak hem araç kullanırken birbirine yardım etmek hemde yorgunluk ve uykuluğu farketmek açısından yararlıdır. Yolculuk esnasında en ufak bir yorgunluk veya uykululuk belirtisi olduğunda mola vermek için güvenli bir yer bulunmalıdır.Uykululuk esnasında mola yerlerinde kısa süreli şekerlemeler yapılabilir. Mola esnasında çay,kahve gibi beyni uyarıcı içecekleri ölçülü olmak kaydıyla almak faydalı olabilir. Aracın içindeki ısıyı rahat edebilecek bir düzeyde tutmak, güneşli havalarda güneş gözlüğü kullanmak yararlı olacaktır. Özellikle sıcak havalarda düzenli sıvı tüketimi önemlidir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Avrupa ülkelerinde hafta sonunda kış saati uygulamasına geçildi. Ülkemizde 2016 yılından bu yana saatler geri alınmıyor.
  • Ramazan’da sağlıklı uyku nasıl uyunur? Ramazan’da uyku hijyenine dikkat!
  • Uykusuzluk çekildiği nasıl anlaşılır? Aslında adı uykusuzluk olduğu için, uykusuz kaldığında uykusuzluk problemi çektiğini anlarsın gibi yanlış bir dü
  • Kaliteli bir uykuda yastık önemli rol oynuyor. Boynunda kireçlenme ve fıtık gibi problemleri olanlarda yastık seçiminin daha çok önem kazandığını beli
  • Uyku bozuklukları ile psikiyatrik bozukluklar arasındaki ilişkiye dikkat çeken Dr. Mohammed Nami, beynin ana çatısı ve ana sütununun uyku olduğunu vur
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Randevu Al