Deprem Travma Psikolojisi

Baykuşların gelişi heyecan uyandırıyor

Sizi gözüne kestirir gibi bakan parlak sarı gözleriyle kar baykuşu, yırtıcı hayvanlara has bir mağrurluk içinde halinden memnun görünüyordu.

Baykuşların gelişi heyecan uyandırıyor

Sizi gözüne kestirir gibi bakan parlak sarı gözleriyle kar baykuşu, yırtıcı hayvanlara has bir mağrurluk içinde halinden memnun görünüyordu.

baykusOysa hiçbir kuşun emniyette olamayacağı bir yerde, Boston'daki Logan Uluslararası Havalimanı'nda duruyordu. Şimdi ise kısa süren tutsaklığı içinde krallara yakışır ve görkemli duruşuyla, güneye yapılan muazzam yolculuktan gelenlerin en sonuncusunu temsil ediyor. Şimdiye kadar kayıt edilmiş en fazla sayıda kar baykuşunu gören tek alan Boston değil, kar baykuşları kendi habitatları olan kuzey kutup dairesi civarından uzak topraklarda birden bire beliriveriyorlar. Heyecanlı kuş gözlemcileri, onları Washington, Little Rock, Arkansas, Kuzey Florida ve hatta Bermuda'da bile gördü. Maryland'deki kuş gözlemcisi Dan Haas, "Bu yıl gerçekten çok tuhaf. Gelen kar baykuşları şimdiye kadar eşi görülmemiş bir sayıya ulaştı. Tarihi bir durum" diyor. Bu kadar çok sayıda kar baykuşunun çok farklı yerlerde görülmesinin nedeninin; Kuzey Kutbu'nda normalden daha fazla yiyecek ihtiyacı oluşmasından ötürü yavru baykuşların kendilerine ait topraklar bulmak için etrafa yayılması mı yoksa iklim değişikliği mi olduğunu kimse bilmiyor. Mass Audubon Başkanı Henry Tepper, "Kuzey kutbundaki kar baykuşunu düşünüyorsunuz, bir de maden ocağındaki kanaryayı düşünün" diyor. Bubo scandiaus olarak bilinen büyük kuşların boyu 50 ila 68 santime, kanat genişlikleri de 1,4 ila 1,7'ye ulaşıyor. Kafes içinde 30 yıldan fazla yaşayabiliyorlar, kahverengi ve beyaz alacalı veya tamamen bembeyaz tüyleri olabiliyor. Bir dizi kuş gözlemciliği rehberinin yazar ve çizeri David Sibley, kar baykuşu için "Karizmatik bir kuş" diyor. Kar baykuşları kuş gözlemcileri için heyecan verici olabilir ama bazı insanlar onları gördüğü için daha az mutlu: Havalimanı yöneticileri! Mass Audubon için Kar Baykuşu Projesi'ni yürüten Norman Smith, "Geniş açık alanı ve kısa çimenleriyle havalimanları onlara Kuzey Kutbu tundraları gibi görünüyor" diyor. Haval imanlarındaki kuşlar uçaklar için tehlike oluşturuyor ve tabi birbirleri için de. Liman dairesi sözcüsü Ron Marsico, New York ve New Jersey Liman Dairesi'nin kuşları yakalamayı ve havai fişeklerle rahatsız edip kaçırmayı denediklerini söylüyor. Norman Smith, Logan'da bir dişi baykuş yakaladı ve onları havalimanından uzaklara uçması umuduyla serbest bırakmak için 65 km uzaklıktaki Duxbury'ye getirdi. Hemen her sene Smith, kuşları serbest bırakmak için Logan'dan buraya seyahatler yapıyor. Ancak güz göçünden bu yana, bu yolculukların sayısı 75'e tırmandı. Rehberin yazarı Sibley kar baykuşlarının, kuş gözlemcilerinin de ötesinde dikkat çektiğini söylüyor. Kar baykuşu çizimlerinden birini araştırma için para toplamak maksadıyla piyasaya sürdü. Sibley, "Bu durum dikkatlerin, kırmızı kokartlı ağaçkakan ve Henslow serçesi gibi daha az göz alıcı kuşlarına çekilmesini sağlarsa, işte bunu görmek çok güzel olur" diyor. THE NEW YORK TIMES
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al