BAŞINIZ MI DÖNÜYOR

BAŞINIZ MI DÖNÜYOR

Bugün

ÜIkemizde hastanelerin acil servislerine yapılan başvuruların önemli bir bölümünü baş dönmesi şikayeti oluşturuyor.

 

4-5 saniyelik bir baş dönmesi bile şiddeti nedeniyle yaşam kalitesini düşürebiliyor. Baş dönmesi aynı zamanda kronikleşen denge sorunlarına ve psikolojik güvensizliğe de yol açıyor.

Bu şikayetle hastanelere başvuran hastaların tek başına dışarı çıkmak istemediğini. Yalnız kalmaktan bile kaçındığını söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi'nden Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof Dr. Sertaç Yetişer, "Günlük yaşamın yanı sıra, çalışma hayatında meydana gelen zorluklar da kişiyi bunatıyor.

Bu hastalıkla ilgili 'Düşecek gibi oluyorum. Yer ayağımın altından kayıyor. Cisimler yer değiştiriyormuş gibi geliyor' cümleleri,hekimlerin en sık duyduğu şikayetler arasında yer alıyor" dedi.

HASTANIN ÖYKÜSÜ ÖNEM TAŞIR


Denge bozukluklarında hastaların iyi değerlendirilmesi ve tedavi edilebilmesi için tüm duysal sistemlerin değerlendirildiğini aktaran Prof Dr Sertaç Yetişer, yapılan tetkikleri şöyle anlattı "Santral ve beyin ile beyin dışı yani periferik reflekslerin ve kas ile iskelet sistemi koordinasyonunun ölçülmesi gerekiyor Tanı koymada kimi testlerden yararlanılsa da asıl önemli olan hastanın Öyküsü oluyor. Tedavinin ardından toparlanma süreci merkezi sinir sisteminin kontrolünde gelişiyor."

BOL BOL YÜRÜYÜN


Denge sorununun tedavisinde hareket etmenin önemli bir yer tuttuğunu ifade eden Prof Yetişer, "Baş dönmesi yaşayan kişiler 'Işığı kapatmalıyım, dinlenmeliyim, geçer!' diye düşünse de bu sorunu yaşayan kişilere temiz havada birkaç saat yürümeleri öneriliyor. Hasta, ne kadar çok dışarı çıkar ve yürürse, dengesine kavuşması o kadar kolay oluyor" dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al