Deprem Travma Psikolojisi

BAŞIM AĞRIYOR ETKİLİYOR

BAŞIM AĞRIYOR ETKİLİYOR

Anneyizbiz
 
Başı ağrıyan eş bu sıkıntıyı çekerken; bir anda beliren bu ağrılar, partnerleri de bir nevi cezalı çocuk konumuna sokuyor.


BU GECE OLMAZ

Duygusal baş ağrısının çıkış noktası önemlidir. Bir bataklık düşünün üzerinde sinekler var. Problem bataklık çünkü sineklerin orada bulunma sebebi bataklık. Bir ağrı kesici ile baş ağrısından kurtulmak yani sinekleri geçici olarak ortadan kaldırmak yerine, altta yatan sebepleri inceleyerek bataklığı kurutmak en etkili çözümdür. Bataklığı oluşturan nedir peki? O kadar da kolay değildir bataklığı görmek, çeşitli sebepleri olabilir.

KONUŞ BENİMLE

Çoğu zaman iletişimde yaşanan sıkıntılar sebebiyet verir cinsellik öncesi duygusal baş ağrılarına. Bir önceki cinsel ilişkiden keyif alamama, ıstıraplı ilişkiler, günlük problemlerin yarattığı duygusal yorgunluk… Sıkıntıları çeşitlendirebiliriz ancak buradaki ince nokta; bu sıkıntıların dile getirilmemesi ya da dile getirilmesi için uygun ortamın mevcut olmamasıdır. Konuşarak karşı tarafa iletilemeyen sıkıntı içeride büyür ve kendisini ifade etmek için yol arar durur. Sözel olarak ifade edemiyorsa o zaman da davranışsal olarak kendisini göstermeye çalışır. “Bütün gün yoruldum ama beni dinlemiyorsun o zaman işte baş ağrım” şeklinde ilerler mekanizma. Bazı günler de dile gelmeyen ilgi ve sevgi ihtiyacı baş ağrısı olarak belirir. Ufak nazlanmalar şeklinde ilerleyen ve ilgi bekleyen bu baş ağrısı fazla dirençli değildir.

KIZGINIM SANA

Sıkıntı çeşitli durumlarda karşımızdaki partnerimize yönelttiğimiz öfkemizdir. Hayatta çekindiğimiz durumlar olabilir. Örneğin, görümcenizin size belirli bir konuda müdahale etmesinden hoşlanmıyorsunuz ve eşinizden rica ediyorsunuz. “Bana yine karışırsa, sen söyle, ben bir şey söylemek istemiyorum” demenize rağmen kocacığınız da sesini çıkartmıyor. Siz görümcenizin davranışına öfkeleniyorsunuz ancak bu öfkeniz eşinizin tutumuna yöneliyor. Esasında karşı koyması gereken sizsiniz ancak eşinizi öne sürmeyi tercih ettiniz, olmadı. İşte kurban, şimdi olmaz; cezalısın!

GERÇEKTEN BAŞIM AĞRIYOR

Duygusal baş ağrısı her ne kadar bahane gibi görünse de iki çeşidi vardır. Birisi bilinçli olarak gündeme getirilen sözel baş ağrısı; başım gerçekten ağrımıyor ancak bu benim bazı şeyleri anlatmam için gerekli tarzında işler. Daha çok sevgi ve ilgi beklentisinin olduğu durumlarda da bu numaracıktan baş ağrısı belirebilir.

İkinci durumda ise gerçek bir baş ağrısı; bilinçaltı tarafından üretiliyor ve kişi ne bu baş ağrısını yaratan sebeplerin farkında ne de ilişkisine verdiği zararın. Kendisi acı çekiyor, sıkıntı çekiyor ve istemeyerek cinsel yaşantısına zarar veriyor. Farkındalığın gelişmesi, kişinin kendi davranışlarının sebep ve sonuçlarını irdelemesi bu noktada çok önemlidir. Savunma düzenekleri ile tutsak edilmiş sahte bir kendilik yerine, iç görü sahibi gerçek bir kendiliğe doğru adım adım ilerlemek bataklığın kurumasındaki en önemli etmendir.

Baş ağrısı bahanesi ister bilinçli ister farkında olmadan sunulsun, sağlıklı ve keyifli bir cinsel yaşamı engeller. Sağlıksız cinsel yaşam evlilik içerisindeki bir takım katmanların yerine oturmamasına sebebiyet verir.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al