BAŞ AĞRISINA DİKKAT

DHA

Uzmanlar: Anne ve babalar çocukların baş ağrısını çok ciddiye alsınlar. Beyin tümörü belirtisi olabilir.

 


Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Cengiz Çavumirza, anne ve babaların çocukların baş ağrısını ciddiye almasını isteyerek, bu şikayetin beyin tümörü belirtisi olabileceğini söyledi.

Acıbadem Kayseri Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Cengiz Çavumirza, çocukluk çağında rastlanan beyin tümörleri en çok 3-12 yaşları arasında görüldüğünü, en önemli belirtilerinin  ise başağrısı, sabah kusmaları ve görme bozuklukları olduğuna değindi. Çavumirza sözlerini şöyle sürdürdü:

”Teknolojinin hayatımızda giderek daha çok yer edinmesi, çevre kirliliği, kimyasal maddeler ve hamilelikte radyasyon alınmasının, doğacak çocuklarda genetik deformasyona yol açabiliyor.
Bu gelişmeler, çocuklardaki beyin tümörü riskini de artırıyor. Görülme sıklığı yüz binde 4-5 olan beyin tümörleri, çocukluk çağında en çok 3-12 yaşları arasında ortaya çıkıyor. Özellikle ebeveynlerin çocukların baş ağrısını ciddiye alması gerekir.

Bu şikayetin beyin tümörü belirtisi olabilir. Vücuttaki hücreler normal gelişimleri süresince büyüyor ve kendilerini yeniliyor. Büyüme ve yenilenme kontrolden çıkınca hücreler tümörleşmeye yani sınırsız büyümeye başlıyor. Bu tümörler iyi huylu ve kötü huylu olarak ikiye ayrılıyor. Beyin tümörüne yol açan nedenleri, hamilelik sırasında alınan radyasyon, genetik bozukluklar, bazı virüsler, çevresel etmenler ve kimyasal ajanlar olarak sıralanıyor.”

Hamileliğin ilk üç ayında kadınların radyasyondan uzak durması gerektiğini vurgulayan Dr. Çavumirza, "Radyasyon, hücrenin DNA yapısını değiştirerek genetik bozukluklara, kromozom anomalilerine neden oluyor. Çocuklarda fizyolojik bozuklukların yanı sıra, kansere de yol  açıyor.

Erken tanı ile çocukluk çağı beyin tümörlerinin tedavisinde yüksek oranda başarı sağlanıyor. Cerrahi müdahalenin ardından yapılan kemoterapi ve radyoterapi uygulamalarıyla da, tedavi tamamlanıyor. Geçmişte dokunulamaz, alınamaz denilen tümörler şimdi başarılı cerrahi operasyonlarla çıkartılıyor" dedi.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al