BAŞ AĞRISI SİNYAL OLABİLİR

BAŞ AĞRISI SİNYAL OLABİLİR

Şiddetli baş ağrısı denince ilk akla gelen hastalık migren. Oysa migren sadece baş ağrısının küçük bir parçası. Çünkü nöroloji uzmanlarına göre baş ağrısı öyle basit ağrı kesicilerlerle geçiştirilebilecek bir durum değil. Özellikle de ısrarlı ve bulantı, kusma, dengesizlik, çift görme, kol ve bacaklardaki uyuşma gibi belirtilerin de eşlik ettiği baş ağrılarında mutlaka uzman hekime gidilmesi öneriliyor.

Memory Center'dan Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, baş ağrıları ile ilgili şunları söylüyor. "Baş ağrılarının türleri vardır. Pratikte en sık görüleni 'damarsal baş ağrısı' olarak bilinen 'migren türü' ve 'gerilim tipi baş ağrısı'dır. Bunlar dışında kafa içinde yer alan tümör, kist, damarsal anormalliklere bağlı baş ağrıları da vardır. Bu nedenle, hastanın dikkatli bir muayeneden geçirilmesinden sonra öncelikle yer kaplayıcı bir neden ihtimaline karşı görüntüleme yöntemleri uygulanmalı, ardından özellikle gerilim faktörünün katkısı açısından beyin haritalaması yöntemine başvurulmalıdır."

Neden olur?

Baş ağrısı beyinde yapısal bir bozukluk olmaksızın ortaya çıkabilir ya da beyni ve vücudu etkileyen başka hastalıklara bağlı olarak gelişebilir.

Birincil baş ağrıları

1. Migren
2. Gerilim tipi baş ağrısı
3. Küme baş ağrısı
4. Diğer birincil baş ağrıları

İkincil baş ağrıları

1. Baş ve boyun travmasına bağlı
2. Madde veya madde yoksunluğuna bağlı
3. Mikrobik hastalıklara bağlı
4. Kan biyokimyasındaki bozukluklara bağlı
5. Göz, kulak, burun, sinüs, diş sorunlarına bağlı
6. Psikiyatrik bozukluklara bağlı

 

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al