Barbie reklamındaki erkek çocuk fikri kimindi?

Barbie oyuncak bebeklerinin yeni ürünüyle ilgili son reklam filmine küçük bir erkek çocuğunun bebekle oynarken görüntülenmesi, oyuncakçı Mattel şirketine övgüler kazandırdı.

Barbie reklamındaki erkek çocuk fikri kimindi?
Paylaş:

Ama hikayenin arka planı bambaşka...

Hikaye, Moschino Barbie'yle başlıyor. Ekim ayında İtalyan moda şirketi Moschino, Mattel'in Barbie'siyle ortaklığa girdiğini açıkladı. Sınırlı sayıda imal edilecek Barbie, minyatür Moschino giysileri ve mücevherleriyle süslenecek, ayrıca ona uygun yetişkin beden giyim eşyası sunulacaktı piyasaya.

Moschino Barbie büyük başarı kazandı ve 9 Kasım'da piyasaya çıktığında bir gün dolmadan tükendi.

Internet'in YouTube'da Moschino Barbie reklamında iki kız çocuğuyla birlikte rol alan ve Barbie'nin minicik el çantası ve cep telefonuyla oynayan sevimli erkek çocuk hakkında yazılan mesajları farketmesiyse biraz daha uzun sürdü.

Yapmacık ifadeli reklamda "Moschino Barbie çok güçlü!" diyor küçük çocuk ve kameraya çok sevimli bir şekilde göz kırpıyor.

Reklamın düşkünleri Mattel ve Barbie'yi hemen kutlamaktan geri kalmadı. Öyle ya, şirket yıllardır kalıplaşmış cinsel roller ve kızlar için imkansız vücut imajları yaratmakla suçlanmaktaydı.

Bir kişi, "Barbie'nin reklamında küçük bir erkek çocuğunu oynatmasına bravo" derken, bir başkası, "56 yıldır ilk defa bir markanın temsilcisi küçük bir erkek çocuk oldu diye insanlar akıllarını kaybediyor" diye yazdı.

Mattel'e övgüler yağmaya devam etse de, reklamın Cumartesi sabahları yayınlanan çocuk kuşağında yer almasını bekleyenler düş kırıklığına uğrayacak.

Mattel, BBC'ye gönderdiği açıklamada, bu klibin, aslında 1980'lerin Barbie reklamlarının bir parodisi olduğunu ve Moschino'nun modacısı Jeremy Scott'un çocukluğuna benzeyen bir erkek çocuğa rol verilerek "kızlarla oğlanların birlikte Barbie'yle oynayabilecekleri, bunun bir kendini ifade etme, moda, hayal gücü ve hikaye anlatma mesajı verdiğini" duyurdu.

BBCBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: