Deprem Travma Psikolojisi

Balonlar farkındalık için havalandı

Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı Etkinlikleri kapsamında bugün Kapadokya'daki tüm balonlar, "Hastalarla El Ele, Kanser Sana Güle Güle" sloganıyla havalandı.

Balonlar farkındalık için havalandı

Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı Etkinlikleri kapsamında bugün Kapadokya'daki tüm balonlar, "Hastalarla El Ele, Kanser Sana Güle Güle" sloganıyla havalandı.

Etkinliğe meme kanserini yenen ve tedavisi süren hastalar ile Sağlık Bakanlığı yetkilileri, çeşitli dernek temsilcileri, Aydın, Nevşehir ve Muş valilerinin eşleri katıldı. balonfarkindalikKapadokya bölgesinden havalanan balonlara, yaklaşık 60 kişi bindi. Toplam 150 balon, "Bugün 1 saat, Yarın 1 Hayat" ve "Erken Teşhis Hayat Kurtarır" gibi çeşitli sloganların yer aldığı afişlerle gökyüzüne havalandı. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Murat Gültekin, ekim ayının tüm dünyada meme kanseri farkındalık ayı olduğunu ve bu kapsamda çeşitli etkinlikler düzenlendiğini söyledi. Türkiye'de 2000'li yıllardan bu yana her yıl ekim ayında birçok bu alanda çalışan sivil toplum örgütleri ile meme kanseri hastalarının el ele vererek, farkındalık etkinlikleri yaptıklarını anlatan Gültekin, Bakanlığın da bu etkinlere katkı sağladığını belirtti. Gültekin, bu yıl hastalarla birlikte Kapadokya'da balona binmeye karar verdiklerini ifade ederek, şunları kaydetti: "Birlikte yaşadığımız pozitif gelişmeleri, hastalarımızın karşılaştıkları sorunları dinleme fırsatı bulduk. Aynı şekilde, balona binerek, onlarla el ele vererek, kanserle mücadele anlamında güneşin doğuşunu hep beraber izleyerek izlemek mücadeleye devam etmek istedik. Sloganımız da 'Hastalarımla el ele, kanser sana güle güle' diyoruz."

"GÜNEŞ, BİR GÖZDE BİR GÖKTE BİR DE GÖLLERDE GÜZEL"

Meme kanserini yenen 38 yaşındaki B.Ö. böyle bir günde aynı ortak geçmişi paylaşan insanlarla bir arada olmaktan dolayı mutlu olduğunu belirterek, "Güneş, bir gözde bir gökte bir de göllerde güzel. Günümüz ve gönlümüz güneşli geçsin" dedi. Meme kanseri tedavisi gören hastalardan Sevil Özsoy, yaklaşık 9 aydır süren tedavisinin yeni bittiğini belirterek, Kanserle Dans Derneği aracılığıyla burada olduğunu söyledi. Yapılan etkinliklerde, meme kanseri hastalarının neler hissettiğinin paylaşılabildiğini dile getiren Özsoy, "Bizim anlaşılmamızı, sesimizin duyulmasını sağlıyorlar. Bu nedenle minnettarım. Bence kanser hastalarına oldukça moral olan bir etkinlik" değerlendirmesinde bulundu. Özsoy, duygularını şöyle ifade etti: "Ayrıca burada insanları gördükçe hakikaten bunu başaran insanları gördükçe daha da mutlu oluyoruz. Kafamızdaki soru işaretleri bu sayede gidiyor. Bugün Kapadokya'da balonla gökyüzüne çıkıyoruz. Hepimiz pembe giyindik ve uçan melekler olduk. Kanseri de aşarız. uçarız da... Çünkü ben değil memem kanser." A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al