BAKKALDA BİLE OLACAK

BAKKALDA BİLE OLACAK

YENİŞAFAK

Sosyal Güvenlik Kurumu, 5,5 milyon Çölyak hastasına (ince bağırsak alerjisi), özel formüllü (glutensiz) ürünleri istedikleri yerden alma imkanı tanıdı. Yeni düzenlemeye göre SGK, Çölyak hastalarına, aylık 52,5 lira ile 80 TL arası ödeme yapacak.

 


Sosyal Güvenlik Kurumu, 5,5 milyon çölyak hastasına (ince bağırsak alerjisi), özel formüllü (glutensiz) ürünleri istedikleri yerden alma imkanı tanıdı. SGK, hastalara 0-5 yaş için 52,50 lira, 5-15 yaş için 80 lira, 15 yaş üstü için 72,50 TL ödeme yapacak.

Hastalar bu paralarla eczaneler dahil her yerden kendileri için üretilen özel makarna, şehriye, bisküvi, çikolata ve gofret alabilecek. SGK, mevzuatındaki Doğuştan Metabolik Hastalıklar ve Çölyak Hastalığı ile ilgili maddeyi yeniden düzenledi. Buna göre daha önce hastaların, kısıtlı diyetleri sebebi ile hayati önemi haiz özel formüllü (glutensiz) un ve özel formül içeren mamul ürünleri (makarna, şehriye, bisküvi, çikolata, gofret vb.) Medula Reçete Provizyon sisteminden giriş yapılarak sadece eczanelerden temin edilmesine son verildi. 11 Mart 2011 itibariyle reçetesiz ve tebliğde belirtilen tutarlar yaş gruplarına göre aylık olarak otomatik ödeme sistemiyle doğrudan hak sahiplerine ödenecek. Hak sahipleri de bu ürünleri istedikleri yerden temin edebilecek.

ECZACILAR KARŞI ÇIKIYOR


Konuya ilişkin açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan, "SGK bu düzenleme ile hem çölyak hastalarının bu ürünleri reçeteli olarak, güvenli bir şekilde eczanelerden almasını engellemiş, hem de hesaplarına yatırılan parayı hastaların tedavi için kullanıp, kullanılmadığını denetleyemeyeceği için halk sağlığını tehlikeye atmıştır" dedi.

DENETİMLER İYİ YAPILMALI


Glutensiz gıdaların raf ömürleri kısa süreli olduğu için un, ekmek, bisküvi, makarna gibi bakkallarda ve marketlerde denetimsiz olarak satılmasının tehlikeli olduğunu savunan Nurten Saydan, "Glutensiz gıdaların eskiden olduğu gibi reçeteli olarak, sadece eczanelerimizde eczacı denetiminde hastalara ulaştırılması gerektiğini halkımızın sağlığının korunması için elzem olduğunu kamuoyunun bilgisine sunuyoruz" ifadelerini kullandı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al