BAĞLANMA BOZUKLUĞU

BAĞLANMA BOZUKLUĞU
Paylaş:

NP Grup

Çocukluk döneminde başlayan reaktif bağlanma bozukluğunun yetişkinlerde nasıl ortaya çıktığı, nelere sebep olduğu, yaşam kalitesini ne şekilde etkilediği ve tedavisinde neler yapılması gerektiğini uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında değerlendirilecekler.

 
Bağlanma sisteminin gelişiminde anne ve bebek yer alır. Bu sistemde her ikisi de birbiriyle ilişki içerisindedir. Anne bebeğin ihtiyaçlarına göre harekete geçip bebeğin sıkıntısını çözer. Bağlanma sisteminin biyolojik bir temeli vardır, çünkü bebeğin hayatta kalabilmesi için bu sistemin harekete geçmesi gerekir. Bebek ya da küçük çocuk kaygılandığında yakınlık ihtiyacı duyar.  Uzmanlar neden çocuğun anneden ayrıldığında, fiziksel ağrı hissettiğini, kabus gördüğünü ve anneye koştuğunu anlatacaklar. Çözülemeyen bağlanma bozukluğu yetişkinlikte kendini nasıl gösterir? Bağlanma bozukluğu yaşayan kişi neden kendini güvende hissetmez? Hangi durumlarda bağlanma bozukluğu yaşayan kişi tutarsız olur ve aşırı tepki gösterir gibi soruların cevapları bu akşam İyi Bak Kendine programında irdelenecek.

4 farklı bağlanma tarzı vardır; bunlar güvenli bağlanma, kaçıngan bağlanma, ambivalan (ikircikli) bağlanma ve dezorganize/düzensiz bağlanmadır.

Bu temsiller gelecekte bağlanma yaşanacak durumlara yani yakın ilişkilerdeki tutumlara yansır. Güvenli bağlanma temsili, yakın ilişkilerde karşıdakine değer veren, özgür/otonom bir yapıya nasıl zemin hazırlar? Kaçıngan bağlanma temsili, yakın ilişkileri görmezden gelen ya da yoksayan bir tavıra nasıl neden olur? İkircikli bağlanma temsili, içiçe geçmiş- karmakarışık- fazla içli dışlı olunmuş ilişkilere nasıl hazırlar gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konuğu Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatrisi Uzmanı Dr.Barış Önen Ünsalver ve Uzman Psikolog Zehra Erol olacak.

Bağlanma bozukluğunda görülen başka hastalıklar nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Hangi terapi yöntemleri kullanılır gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın PSİKOGÜNDEM bölümünde tanınmış Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan; TV dizilerinin toplumun kültürel genlerine ne şekilde etki ettiğini, görülen yanlış ilişki biçimlerinin toplumsal psikoloji açısından ne anlam taşıdığını İyi Bak Kendine programına değerlendirecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.