BAĞIŞLAMAK VE HOŞGÖRÜ RUHU BESLİYOR

BAĞIŞLAMAK VE HOŞGÖRÜ RUHU BESLİYOR

Şaban ÖZDEMİR(NPGRUP)

İster geçmişten kaynaklansın isterse bu günden, bir insana veya kendimize kızmak, o negatif duyguyu sürekli beslemek, bizi belli bir duyguya esir kılmak demek. O duyguyla hareket etmek ise enerji tüketimi anlamına geliyor. Enerji tasarrufu için bağışlamayı ve hoşgörülü davranmayı bilmek gerekiyor. İyi Bak Kendine bu akşam ruhu besleyen "BAĞIŞLAMA VE HOŞGÖRÜYÜ" masaya yatırıyor.

 


Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu, Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı " İyi Bak Kendine" yeni konu ve konuklarıyla bu akşam ÜLKE TV ekranlarında evinize konuk oluyor. Kendine iyi bakmak isteyenlerin severek seyrettiği, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulup, çözümler ürettiği ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine'de bu akşam, "BAĞIŞLAYICILIK VE HOŞGÖRÜ" enine boyuna irdeleniyor.
Kızdığımız bir insanı bağışlamak, aslında insanın kendini özgürleştirmesi demek. İnsanın özgürleşmesiyle birlikte kişinin vesveselerinden ve içsel konuşmaların kurtulması ona enerji tasarrufu sağlıyor. Bu tasarruf hoşgörüyle de birleşince varlıksal gelişim açısından kişiye önemli katkıda bulunuyor.
NP Etiler Polikliniği'nden doktor Özlem Mestçioğlu Gökmoğol ve Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden uzman psikolog Yıldız Burkovik ruhu besleyen bağışlamak ve hoşgörüyü mercek altına alıyor.

- Bağışlayıcılık nedir?
- Bağışlayıcılık nasıl kazanılır?
- Her kişilik yapabilir mi?
- Zamanla kendiliğinden mi gelişir?
- Bağışlayıcılık ile hoşgörü arasındaki bağlantı nedir?
- Bağışlanmak kabahatli kişi açısından nasıldır? Affeden kişiye saygı oluşturur mu?
- Bağışlayan kişi de rahatlar mı?
- Toplumun affetmeyi yüceltici ve teşvik edici vurgularla desteklemesi nasıldır?
- Olumsuz şeyleri ve kusurları abartmamak, üstünü örtmek iyi bir şey mi?
- Bağışlanacak yanlışlardan, düşmanca tavırlardan kaçmak ne sağlar?
- Eşler arasında bağışlayıcı davranmak sevgiyi ve ilişkiyi besler mi?
- İnsana hatta yaptıran dürtüler nasıl ortadan kalkar?
- Hoşgörü nedir?
- Karşı taraftaki insanların farklı fikirlerine tolerans gösterme anlamına mı gelir hoşgörü?
- Bağışlamanın bir sınırı olmalı mıdır?
- Bağışlanan kişi sürekli aynı hataları yapıyorsa ne yapılmalı?
- Bağışlamada farkındalığın yeri nedir?
- Tedavide, terapide avantaj sağlar mı?
- Ölüm öncesi helalleşme ne anlama geliyor?
- Hoşgörü kişide bencillik duygusunu giderir mi?
- Bağışlama ihtirasları törpüler mi?
- Narsist kişiler bağışlayıcı olabilir mi?
- Bencillik ve bağışlama arasındaki ilişki nasıldır?
- Bağışlamayı kamçı gibi şantaj için kullanmak doğru mu?


... gibi merak edilen soruları uzmanlar İyi Bak Kendine'de Uğur Canbolat'a değerlendirecek. 
Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının da alınacağı programda 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları, stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanların soruları da cevap bulacak.
Bugün 23.30'dan sonra ÜLKE TV' ekranlarında seyirciyle buluşacak program, TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenebilecek.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al