Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 6 önemli tavsiye

Mevsim geçişinin kendini hissettirdiği bu günlerde bağışıklık sistemimizin de bu değişikliğe adapte olabilecek güçte olması gerekiyor.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 6 önemli tavsiye
Paylaş:

Bir ısınan bir soğuyan hava özellikle solunum yolları hastalıklarını tetiklerken bu gibi rahatsızlıklardan bizi ancak güçlü bir bağışıklık sistemi koruyabiliyor. Tam da bu nedenlerle bağışıklığınızı nasıl güçlendireceğiniz konusu oldukça mühim.

Televizyonlarda ve her fırsatta tüm hekimler artık tek bir ağızdan aynı şeyi söylüyor: Paketlenmiş, işlenmiş, hazır gıdaları hayatınızdan çıkarın. Bu gıdaların içerisinde bulunan ve vücudun tam olarak tanımlayamadığı kimyasal bileşikler bağışıklık sisteminizin dengesini bozuyor ve bir süre sonra işlevini yerine getirememesine neden oluyor. Bu nedenle bu durumu ciddiye alın ve paketli gıdalardan bir an önce kurtulun.

VÜCUDUN YAPI TAŞI SUYU BOL TÜKETİN

Güçlü bir bağışıklık sisteminin olmazsa olmazı düzenli bir şekilde günde en az iki litre su içmektir. Çünkü su, vücudunuzdaki kan yoluyla görülen tüm işlevlerin yerine getirilmesi için hayati önem taşır. Hücrelerimize kadar bizi besleyen su sayesinde bakteriler ve virüsler etkisiz hale getirilir. Vücudumuzun ihtiyacı olan oksijen su ile tüm vücudumuza yayılır ve bu da bağışıklığımızı güçlendirir.

DÜZENLİ UYUYUN

Uyku vücudunuzun gün içerisinde aldığı tüm dış etkenleri temizlediği, hataları onardığı zamandır. Bu nedenle vücut saatinize uyarak düzenli bir uyku uyumanız son derece önemlidir. Düzenli uyumadığınızda vücudun bu temizlenme işlemi yarım kalır ve bu da zamanla bağışıklık sisteminizin üzerine çok fazla yük bindirip çökmesine neden olabilir. Bu sebeple iyi bir uyku çekmeye dikkat edin.

MEVSİMİNDE SEBZE VE MEYVE TÜKETİN

Özellikle C vitamininin bol bulunduğu meyveler bağışıklık sisteminizin güçlenmesi açısından son derece önemlidir. Bu nedenle C vitamini bol meyve ve sebzelerden sofranızda bol bol bulundurun. Her meyveyi sebzeyi mevsiminde tüketmeye de dikkat edin ki sağlıklı olun.

SPOR YAPIN

Spor yapmak bağışıklık sisteminiz için en az düzenli uyumak kadar önemlidir. Bu nedenle düzenli bir şekilde spor yapmayı ihmal etmeyin. Kaslarınızın çalışması ve vücuda giren fazla oksijen bağışıklığınızı güçlendirir ve sizi dirençli biri haline getirir.

MÜZİK DİNLEYİN

Yapılan birçok araştırma gösteriyor ki müzik dinlemek birçok beyin fonksiyonu üzerinde olumlu etkiler sağlıyor ve bu da bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor. Bu nedenle ihtiyacınız olan beyin kimyasallarını düzenli salgılamak için sevdiğiniz müzikleri bol bol dinleyin.

HÜRRİYETBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: