BAĞIRSAK TİPİNE GÖRE

BAĞIRSAK TİPİNE GÖRE

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Bağırsak bakterileri, sindirim sırasında besinlerin enerjiye dönüştürülmesinde yardımcı olur.

 


Bakteriler bu süreç sırasında ne kadar etkili olursa, o kadar çok enerji alır insan. Ve son bir araştırmaya göre de fazla kilolarla da daha iyi savaşabiliyor.

Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarı’ndan (EMBL) Peer Bork ve arkadaşlarına göre, insanlar üç farklı bağırsak tipine göre sınıflandırılabilir. İnsan bağırsağında bir milyarın üzerinde bakteri bulunduğu tahmin ediliyor. İnsan bağırsağındaki mikrop bileşiminin rastlantısal olmadığını keşfettik diyor araştırmacılar. Bağırsakta bulunan belli başlı bakteri türlerinin miktarına göre bağırsak florası üç farklı tipe ayrılabilmekte. Burada üç farklı ekosistemden de söz edilebilmekte. Bağırsak tipleri coğrafyaya, diyete, cinsiyete veya yaşa göre değişim göstermiyor.

Her insan tıpkı kan gruplarında olduğu gibi bu üç bağırsak tipinden birine sahip olabilir, diyor Jeroen Raes. Bilim insanları ilk önce Avrupa, Asya ve Amerika’dan 39 kişinin dışkı örneğini incelemişler. Daha sonra ise diğer 300 örneğin analizi yapılmış. Bağırsak tipleri, bakteri çeşidi ve bakteri miktarına göre farklı şekillerde işliyor.

Mesela bazı bakteriler çeşitli maddelerin işlenişinde daha etkili ki bu da ilaçların veya besleyici maddelerin insanlar üzerinde niçin farklı etkidiğini açıklamakta. Bilim insanları yeni sonuçlar sayesinde bireysel terapi olanakları geliştirebilmeyi umuyorlar. Bu şekilde tedaviler ve ilaç dozları bağırsak tiplerine göre ayarlanabilecek.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al