Deprem Travma Psikolojisi

Bağımlılıkta mücadelede işbirliği

Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti arasında, "Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı" kapsamında, okullarda ve ulusal düzeyde bilinç oluşturulması amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.

Bağımlılıkta mücadelede işbirliği

Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti arasında, "Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı" kapsamında, okullarda ve ulusal düzeyde bilinç oluşturulması amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.

BAĞIMLILIKTAN KURTULMANIN YOLLARI

bagimlliikProtokolün imza töreni, Üsküdar'daki Adile Sultan Sarayı'nda yapıldı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, törende yaptığı konuşmada, Türkiye Yeşilay Cemiyeti ile imzalanan protokolle toplumda zararlı maddelerin tüketiminin en aza indirilmesi, sağlıklı bir nesil ve toplumun oluşmasına zemin hazırlanması, kötü alışkanlıklarla mücadele edilmesi, işbirliği yaparak bağımlılıkla mücadele eğitimleri verilmesini sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Projenin, ülkenin sosyolojik yapısı, ihtiyaçları, mevcut eğitim sistemi göz önüne alınarak hazırlandığını ifade eden Avcı, yaygın eğitim faaliyetlerinin yanı sıra okullarda rehberlik dersleri yoluyla sınıf öğretmenlerine konuyla ilgili içerik sağlayacağını, bunların da hedef gruplara aktarılmasına yönelik bir eğitim planı uygulanacağını anlattı. Proje kapsamındaki hedef gruplarının anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri, veliler, okullarda görev yapan çalışanlar ile yaygın eğitim kurumlarındaki öğrenciler ve kursiyerlerin olduğunu belirten Avcı, projenin pilot uygulamasının İstanbul'da yapılacağını, ardından da Türkiye geneline yaygınlaştırılacağını kaydetti. Avcı, eğitim yoluyla farklı yaş ve statüdeki kişilere önleyici ve koruyucu hizmet sunmayı hedeflediklerini söyledi.

İLK ETAPTA 4 MİLYON ÖĞRENCİ

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı İhsan Karaman da bağımlılıkla mücadele çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan bu projenin ilk olduğunu belirtti. Bağımlılığın gerek bireysel gerek toplumsal sağlık açısından asrın problemi olduğunu ifade eden Karaman, arkasında çok güçlü bir endüstri olan bu problemin çocuklar ve gençler başta olmak üzere gelecek nesiller için çok önemli bir tehdit oluşturduğunu anlattı. Karaman, Türkiye'de, dünyanın batısındaki ülkelere göre rakamlar daha düşük olsa da herkesin gözünü açacak, ebeveynleri ve eğitimcileri uyaracak boyutta ciddi bir tehdidin bulunduğunu ifade ederek, Emniyet Genel Müdürlüğü Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi'nin (TUBİM) 2011'deki araştırmasına göre, Türkiye'de 14-19 yaş arası gençlerin yüzde 30 civarında sigara, yüzde 20 civarında da alkol kullandığını dile getirdi. Bu rakamlar, uyuşturucu madde kullanımın yüzde 1,5 olduğunu söylese de bazı bölge ve şehirlerde gençler arasında madde kullanımının yüzde 10'lara vardığını belirten Karaman, "Bizim ülkemizde de bağımlılıkla ciddi bir mücadele, özellikle gençler için eğitim, farkındalık, bilinçlendirme çalışması olmadığı takdirde geleceğimiz tehdit altında" dedi. Karaman, projeyle ilk etapta 4 milyon öğrenciye bağımlılık mücadelesi eğitiminin verilmesini amaçladıklarını kaydetti. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı İhsan Karaman, konuşmaların ardından ulusal düzeyde 7'den 70'e herkese uygun eğitim modülleriyle bağımlılıkla mücadelede ciddi bir farklılığın oluşturulmasını hedefleyen proje kapsamında hazırlanan işbirliği protokolünü imzaladı. Törene, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız da katıldı. DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al