Bağımlılık Tedavisi İlaçları

Bağımlılık, bir ya da birden fazla maddenin sosyal hayatımızı, iş hayatımızı, fizyolojik ve psikolojik yaşantımızı yani kısa bütün yaşamımızı etkiliyor olduğu durumdur. İşte bağımlılık tedavisi ilaçları hakkında her şey…

Bağımlılık Tedavisi İlaçları

Kişi bağımlılık sürecinde kendini durdurmak istese de ne yazık ki durduramamaktadır. Bağımlı olduğu maddeye karşı vazgeçilmez bir istek duymakta ve bu isteğine engel olamamaktadır. Bağımlılık durumunu tek bir nedene bağlamak kesinlikle doğru değildir. Psikolojik, sosyolojik ve genetik birçok nedeni bulunan bu durum da kişinin mutlaka tedavi olması gerekmektedir. Kişiye bu süreçte doğru bir tedavi yöntemi uygulayabilmek oldukça önemlidir. Peki bağımlılık süreci nasıl gelişmektedir? Bağımlılık tedavisi ilaçları nelerdir? Tedavi sürecinde nasıl bir yol izlenmelidir?

Bağımlılık Süreci Nasıl Gelişmektedir?

Bağımlılık bir anda gelişen bir durum değildir. Kişi bağımlı durumuna gelene kadar birçok süreçten geçmektedir. Bu süreçlerin başında tabi ki bağımlı olunacak madde ile tanışma yani ‘’deneme’’ evresi yer almaktadır. Klasik olarak ‘’Bir kereden bir şey olmaz’’ kalıbı ile başlanan bu süreç sonunda kişi ne yazık ki bir bağımlıya dönüşmektedir. Deneme evresinden sonra sosyal hayat içerisinde, arkadaş çevresinde fark etmeden sık sık bu maddeyi kullanmaya başlama süreci gelişmektedir. Gün geçtikçe bu maddeye karşı istek artmakta ve bu istek hayatı etkilemeye başlamaktadır. İşte bu süreç son evrenin geldiğini bizlere göstermektedir. Bağımlılık! Kullanım bozukluğu evresinde kişinin tüm odak noktası bu madde olmuştur.

Bu noktaya kadar önü alınmamış olan bağımlılık süreci gün geçtikçe hayatı daha da etkilemekte ve kişiyi muhtaç hale getirebilmektedir. Ancak bir tedavi yolu her zaman vardır. Yalnızca bunu gerçekten istemek gerekmektedir.

Bağımlılık Sürecindeki Tedavi İlaçları Nelerdir?

Bağımlı kişilere tedavi süreçlerinin başlangıcından son evreye kadar idrar, kan ve madde bağımlılık testleri uygulanmaktadır. Bu testler sonucunda olumsuz bir etkinin oluşmaması ve tedavinin daha sağlıklı ilerleyebilmesi için hastalara ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bağımlılık tedavi ilaçları arasında hastanın uyku düzenini kontrol etmek ve madde isteğini azaltmak için psikoterapi sürecinde kullanılan ilaçlar yer almaktadır. Bu süreçte hastanın sürekli kontrol altında tutulması, yalnız hissettirilmemesi ve desteklenmesi oldukça önemlidir. Eğer hasta kendisine inanıyorsa yakın çevresinin desteği ve tedaviler ile bu durumdan kurtulacaktır.

 Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: