BAĞIMLILIĞA BAKANLIK ELİ

BAĞIMLILIĞA BAKANLIK ELİ

A.A

Ulaştırma Bakanlığı, çocukları  internet başında çok zaman geçiren ailelere yardım amaçlı Çağrı Merkezi  kuracak.

 


Ulaştırma Bakanlığı İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın Türkiye'de internetin  gelişmesi ve bilinçli kullanımı konusunda çok hassas davrandığını ifade etti.

Teknolojide ve sanal ortamda yaşanan hızla gelişmeye paralel olarak bir  takım istenmeyen olayların da yaşandığını dile getiren Özeren, internette izinsiz  görüntüleri yayımlanan ya da haklarında asılsız ifadeler içeren metinler bulunan  kişilerin, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) bağlı Telekomünikasyon  İletişim Başkanlığını arayıp yardım istediğini anlattı.

Arayanların arasında çocukları internette çok zaman geçiren ailelerin de  bulunduğunu belirten Özeren, bu vatandaşlara yardım amaçlı bir destek hattının  kurulması için çalışmaya başladıklarını bildirdi.

Kısa zaman içerisinde hayata geçirilmesi planlanan destek hattıyla  vatandaşlara internet konusunda yardımcı olmayı ve yol göstermeyi de  hedeflediklerini vurgulayan Özeren, şunları söyledi:

“Buraya gelen çağrıları tek merkezden yanıtlamakla kalmayacak,  profesyonel merkezlere de yönlendireceğiz. Örneğin bir aile arıyor ve çocuğunun  internette çok zaman geçirdiğini belirtiyor.

Böyle bir problem karşısında biz  gelen çağrıyı pedagoji, psikoloji merkezlerine yönelteceğiz. Böylece ailenin daha  profesyonel yardım almasına yardımcı olacağız. Destek hattının kurulmasına  ilişkin çalışmalar devam ediyor.

Bununla ilgili İnternet Kurulu bünyesinde bir  çalışma grubu oluşturduk. İnternete yönelik bu tür danışma ve destek hatları AB  üyesi ülkelerde faaliyetlerini sürdürüyor. Yani AB ülkelerinde çocuklara yönelik  bu tür çalışmalar var. Bu konuda Türkiye'de AB üyesi ülkelerle aynı standartları  aynı zamanda yakalamak için çalışıyor.”

Kurul olarak sosyal paylaşım sitelerinin daha verimli kullanılmasına  katkı sağlamak için de çalışma grubu oluşturduklarını anlatan Özeren, “Şu anda  Facebook'un 24 milyon kullanıcısı var. İnternet güvenliği kapsamındaki  çalışmalarımızın içinde sosyal paylaşım sitelerinin daha verimli kullanımı da yer  alıyor” dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al