BAĞIMLILARIN ARASINA KATILDI

BAĞIMLILARIN ARASINA KATILDI

A.A

Dilenerek elde ettiği parayla bağımlısı olduğu uyuşturucuyu alanları anlamak için onlarla sokakta yaşadı.

 


Hayat Boyu Sevgi Derneği (HBS) Başkanı Dila Tezemir, sokakta yaşayan ve dilenerek elde ettiği parayla bağımlısı olduğu uyuşturucu maddeyi alanları daha iyi anlamak için günlerce onlarla sokakta yaşadı ve yaşadıklarını klip haline getirdi.

Tezemir, derneğin, madde bağımlılığı ile mücadele amacıyla kurduğunu söyledi. Sokakta yaşayan insanların çoğunun alkol ve uyuşturucu bağımlısı olduğunu belirten Tezemir, “Uyuşturucu maddeleri nerelerden aldıklarını tespit etmek, toplumun dikkatini bu konuya çekebilmek için onların yaşamlarına katıldım. İnsanların uyuşturucu aldıktan sonra nasıl davrandığını görmek istedim. Mesaj verelim istedim” diye konuştu.

Klip çekimi için günlerce araştırma yaptığını hatta güvenlik güçlerinden izin aldığını anlatan Tezemir, “İzin almaya gittiğimde dikkatli olmam gerektiğini, kendilerinden biri olmadığımı anladıklarında zarar verebileceklerini söylediler” dedi.

Sokakta yaşayan insanlar gibi giyindiğini ifade eden Tezemir, şöyle devam etti:

“Uzun süre üstünden çıkarılmamış, pis elbiseler giydim. O elbiseyi giyince zaten onların moduna giriyorsunuz. O kıyafetlerle sokağa çıktığınızda insanlar size öyle bir bakıyorlar ki otomatik olarak sokakta yaşayanlardan biriymiş gibi hissediyorsunuz. Sanki vebalıymışsınız gibi davranıyorlar size, korkulacak biriymişsiniz gibi bakıyorlar. Yeri geldi ağladım yeri geldi kahkahalarla güldüm. İnsanların sokakta yaşayanlara yaklaşımını, tepkilerini ölçmeye çalıştım. Kimse yanına yaklaştırmıyor evsizleri.”
Bağımlı insanların madde bulamadığı zaman tehlikeli olduğuna dikkati çeken Dila Tezemir, dilencilik yaparak topladığı parayı paylaştığı için onlarla çabucak kaynaştığını söyledi.

Sokakta yaşayan insanların uyuşturucu maddeyi rahat elde ettiğine ilişkin gözlemlerini paylaşan Tezemir, sokakta yaşayan bağımlıların topladığı tüm parayı uyuşturucuya verdiğini anlattı.

UZAKTAN ÇEKİM KLİP

Klibi sokakta yaşayanların yoğun olduğu bölgelerde çektiklerini kaydeden Tezemir, üç gün boyunca sokaktakilerin arasında yaşadığını söyledi.

Şarkının klibini uzaktan çekimlerle yaptıklarının belirten Tezemir, şarkının da annesini kaybetmiş, sokakta, kimsesiz yaşamak zorunda kalmış bir insanın yaşadıklarını, özlemlerini anlatığını bildirdi.
“Kendi ülkemde kendi insanımın gerçeğini göstermek istedim, klibimde doğru mesaj verdiğime inanıyorum” diyen Tezemir, sokaktakileri oynattığı klibinin internette yayınlandığını ve gösterilen ilgiden memnun olduğunu ifade etti.

Klibini bir sosyal sorumluluk projesi olarak niteleyen Tezemir, televizyon kanallarının da ilgi

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al