Deprem Travma Psikolojisi

Bacak kasıyla horlama ameliyatı

Hafif ve orta dereceli horlama ve apne (uykuda soluk kesilmesi) sorununun cerrahisinde bacak kasları kılıfı kullanılmaya başlandı.

Bacak kasıyla horlama ameliyatı

Hafif ve orta dereceli horlama ve apne (uykuda soluk kesilmesi) sorununun cerrahisinde bacak kasları kılıfı kullanılmaya başlandı.

Tıp dilinde fasya lata denilen dış yan uyluk kaslarının üzerindeki kılıftan alınan şeritle, horlama ve uyku apnesine yol açan dil kökü asılıyor. horlamaHormala ve apneye yol açan sorunlardan biri de dil kökündeki sarkmalar. Sarkarak uykuda solunum yolunu tıkayan dil kökünü çekme ameliyatlarına bir yenisi eklendi. Dünyada birkaç merkezde yapılan bizde ise ilk kez denenen yöntemde, fasyalata denilen, dizin üstündeki kasları saran kılıftan alınan 0,5 sanimetre eni, 20 sanimetre boyundaki doku parçası kullanılmaya başlandı. Medipol Mega Üniversite Hastanesi kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Murat Karaman, 1’inci Soluksuz Senfoni Horlama ve Obstrüktif Uyku Apnesi Kongresi’nde de sunduğu ameliyatı ilk kez 35 yaşındaki Fatih Karayılan’a uyguladı. Hastanın çene altından girerek dil köküne ulaştı. Kökü, içinden bir ip gibi geçirdiği kas kılıfıyla çene ucuna doğru çekerek astı.

YENİDEN HAVAYOLU İNŞA EDİLDİ

Dil köküne yönelik rutin yapılan ameliyatlarda kullanılan tel veya iple asma tekniklerinin ağrı, kesme, kopma gibi bazı sorunlara yol açması nedeniyle başka seçeneklerin gündeme geldiğini belirten Doç. Dr. Karaman, “Tıp dilinde fasyalata dediğimiz bu yapı çok sağlam ve kuvvetli. Dilde içinden geçtiği yerde sert bir bağ dokusu oluşturuyor. Oluşturduğu bağ dokusu dilin öne doğru gelmesini sağlıyor” dedi. Toplam 2 saat süren aynı ameliyatta dil köküne müdahaleden önce, hastanın bademciği de alındı ve yana doğru dikildi. Küçük dili kısaltıldı. Yumuşak damaktan parça alınıp, asıldı. Böylece hava yolu tamamen açıldı. Karayılan deliksiz ve dinlenebildiği uykularına kavuştu.

SOLUKSUZ SENFONİ: HORLAMA

Uykuda apne ve horlama sorunu için “soluksuz senfoni” benzetmesi yapan Doç Dr. Karaman, “Horlama ve apne tansiyon yüksekliği, kalp yetmezliği ve krizi, uykuda ani ölüm gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Ama sadece ciddi bir sağlık sorunu değil aynı zamanda sosyal ve hukuki boyutu da var. Bundan en fazla eşler etkileniyor. Gece boyunca uykunun bölünmesi nedeniyle gündüz uyuklamaları olabiliyor. Örneğin direksiyon başında uyuklamalar trafik veya iş kazalarına yol açabiliyor” dedi. Doç. Dr. Karaman ameliyata yapılan uyku testiyle karar verildiğini belirterek, yöntemin hafif ve orta dereceli apneler için uygun olduğunu söyledi.

AZ AĞRI YAŞADIM

Fatih Karayılan (hasta): Gündüzleri halsizlik, uykusuzluk, sık yeyip içme isteğim vardı. Bazen agresif (saldırgan) oluyordum. Eşim çok horladığımı ve solunumumun gece birkaç kez durduğunu söylüyordu. Önce uyku testi uygulandı. Ameliyata uygun olduğum söylenince tereddüt etmeden kabul ettim. Ameliyattan sonraki ilk hafta hafif ağrılar çektim. Ameliyattan sonra bir süre yediklerime dikkat ettim. Tam 12 kilo verdim. Doktorum zaten kilo vermemi öneriyordu. Şu ana kadar herşey çok iyi gidiyor. MESUDE ERŞAN / HÜRRİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al