Babanın pabucu dama atılırsa...

Hamilelik dönemi ve sonrasında erkekler kendilerini yalnız mı hissediyor? Ya babanın Pabucu Dama Atılırsa? İşte çiftlere öneriler.

Babanın pabucu dama atılırsa...

Hamilelik dönemi ve sonrasında erkekler kendilerini yalnız mı hissediyor? Ya babanın Pabucu Dama Atılırsa? İşte çiftlere öneriler.

Anne adayının hamileliğiyle beraber bir bebek beklemenin verdiği o müthiş heyecan evliliğin de bütün çehresini değiştiriyor. Doğacak bebekle beraber hayatın tamamen değişecek olması hem çok büyük heyecan yaratıyor hem de kaygıya yol açıyor. Gerek anne gerekse babanın hamileliğin başlangıcında öncelikli endişesi bebeğin sağlıklı doğup doğmayacağı iken, ilerleyen aylarda bu endişe ayrı yönlere kaymaya başlıyor.

AİLE İÇİNDE SAĞLIKLI İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

Hamileliğe ilişkin bilinen en belirgin durum, anne ve bebeğin daha doğum gerçekleşmeden başlayan inanılmaz birliktelikleri ve iletişimleridir. Anne neredeyse hamileliğinin her anında bebeğinin kalp atışlarını, hareketlerini, nelere, nasıl tepki verdiğini gayet iyi gözlemler ve yakından bilir. Oysa bu yakın ilişki baba ve bebek için asla söz konusu olamaz. Baba hamileliğin başlangıcından doğuma kadar olan bütün süreçlerde hep dışarıdan olayı izleyen üçüncü kişi konumundadır. Baba, genetik olarak anne kadar yakınken, katılımcı olarak maalesef bunu hem kendisi hissedemez hem de bebeğine hissettiremez.

EVLİLİK TERAPİLERİ HAKKINDA BİLGİ ALIN

BABA ADAYININ PSİKOLOJİSİ DEĞİŞİYOR

Hamilelik sürecinde eşlerin ilişkisinin de yön değiştirip farklı bir boyuta taşındığını biliyoruz. Özellikle babanın durumu psikolojik olarak değişerek evliliği de etkileyen bir duruma geçebiliyor. Doğuma kadar olan süreçte tüm ilginin anne ve doğacak bebek üzerinde olduğu da bir gerçek. İşte bu durum bazen babalar için son derece olumsuz etkilere yol açabiliyor. • Artık ikinci plana düşeceğine, • Çocuğuna iyi bir baba olamayacağına, • Çocuğunun büyümesini görüp göremeyeceğine, • Çocuğun kendisini sevip sevmeyeceğine, • Ona iyi bir gelecek sağlamaya dair ciddi endişeler yaşayabilirler.

BABAYI İKİNCİ PLANA ATMAYIN!

Biliyoruz ki ebeveynlik rolleri genellikle eşler arasındaki çatışmaların da temel kaynağıdır. Özellikle babalar çocuk doğmadan önce çok istekli olmalarına rağmen çocuk doğduktan sonra hem bakım faaliyetleri açısından hem de psikolojik olarak daha geride kalırlar. Bu durumda 2 faktör çok etkilidir. İlki, kadınların her işi kendilerinin yapmaları ikincisi de toplumsal bakış açısının babalara çocuk bakımını çok yakıştırmamaları. Bu durum son yıllarda giderek olumlu yönde değişmeye başlasa bile babaların da hala çocuk bakımında isteksiz davrandıkları ve çocukla ilgili pek çok konuda geride kalmayı tercih ettikleri görülüyor.

ERKEKLER KENDİLERİNİ YALNIZ MI HİSSEDİYOR?

Gerçekten de bir kadının hamile kalmasıyla beraber tüm ilginin doğacak bebeğe yöneltildiğini ve tüm planların bebek üzerine yapıldığını biliyoruz. Bu aşamalarda tamamen dışarıda bir izleyici olarak kalan erkekten henüz görmediği, tanımadığı, kucağına bile almadığı bebeğini sevmesi ve benimsemesi beklenmekte ve bu da baba adayını hem çok heyecanlandırmakta hem de çok ürkütmektedir. Yine yapılan araştırmalar, bebeğin doğumuyla beraber ilk 6 ay içinde annenin bebekle iletişime geçebildiğini ama bebekle babası arasındaki sağlıklı iletişimin bazen 18 aya kadar çıkabildiğini göstermiştir.

HAYATINIZ BAŞTAN SONA DEĞİŞECEK

Bebekle birlikte büyük bir değişim yaşayacaksınız. Bu değişime ayak uydurabilmek ve sorumluluklarınızı yerine getirebilmek için hem birlikte hem de ayrı ayrı psikolojinizin son derece sağlıklı olması gerekiyor. Bu gereği yerine getirmek için her tür desteği almalı, birbirinizin duygularını anlamaya çalışmalı ve anne baba olmanın ötesinde önce eş olduğunuzu unutmamalısınız… HÜRRİYET AİLE
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Randevu Al