Deprem Travma Psikolojisi

Babanın ilgisi sayesinde daha uslu

Anneyle birlikte babanın da çocuğa ilgi göstermesi daha ilk yıllarda bile olumlu etki yapıyor.

Babanın ilgisi sayesinde daha uslu

Anneyle birlikte babanın da çocuğa ilgi göstermesi daha ilk yıllarda bile olumlu etki yapıyor.

Bebeklik döneminde baba şefkati gören çocuklarda dikkat çekici davranış bozuklukları daha ender görülüyor. Oxford Üniversitesi’nde Paul Ramchandani ve ekibi, bebeğin ilk ayları bile bu konuda çok önemli diyor Journal of Child Psychology and Psychiatry dergisinde.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURUN

Gençlerde ve yetişkinlerdeki davranış sorunlarının genelde çocukluk dönemine uzandığı bilinmektedir. Ebeveynlerin davranışları ve çocuklarla ilişkileri en önemli risk faktörleridir. Araştırmaya iki İngiliz doğum kliniğinden 192 aile katılmış. Araştırmacılar ilk önce üç aylık bebeğin ve babanın evdeki ilişkisini izlemiş. Elde edilen veriler daha sonra on iki aylık bebeğin davranış motifleriyle karşılaştırılmış. Ve bu şekilde babalarından ilgi gören çocuklarda daha az davranış problemleri ortaya çıktığı görülmüş. Oysa mesafeli davranan veya kendi düşünceleriyle meşgul olan ve genelde çocuklarıyla da az ilgilenen babaların çocuklarında sorunlar büyüyor. Bağlantı çok belirgin olmasına karşın yine de neden-sonuç ilişkisi motifi değil. Mesafeli davranan babaların gerçekten de çocuklarındaki davranış bozukluklarından sorumlu olup olmadıklarını kesin olarak bilmiyoruz, diyor araştırmacılar. Tahminlere göre birden fazla farklı açıklama söz konusu: Mesela babanın ilgisizliği, kadın ve aile arasındaki ilişki sorunlarını yansıtabilir. Ya da genel anlamda ilgisizlik çocukta bozukluklara yol açıyor olabilir. Bilim insanları çocuğun gelişimi için doğumdan sonraki ilk ayların bile önemli olduğunu vurguluyor. Gelişim için önemli olan bu evrede bebek çevresine karşı çok duyarlı. CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al