BABALAR KIZLARINA GÜVENMİYOR

A.A

Babalar ile kızları arasındaki ilişkiyi irdeleyen projede, babalar ve kızlarına 30'ar sorudan oluşan anket uygulandı.

 


TÜBİTAK 2010 Yılı Ortaöğretim Öğrencileri  Arası Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Finali'nde yarışan “Baba otoritesinin  kız çocuklarının sosyalleşmesi üzerindeki etkilerinin incelenmesi” başlıklı  proje çerçevesinde yapılan ankette, babaların sadece yüzde 8,3'ü kızına sonsuz  güven duyduğunu söylerken, kızların yüzde 77,6'sı “kendimi anneme daha yakın  hissediyorum” dedi.

TÜBİTAK 2010 Yılı Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri  Yarışması Bölge Finali Sergisindeki projeler arasında bulunan “Baba otoritesinin  kız çocuklarının sosyalleşmesi üzerindeki etkilerinin incelenmesi” adlı proje,  babalarla kızların birbirleriyle ilgili düşüncelerini ve beklentilerini ortaya  çıkardı.

Konya Seydişehir Lisesi öğrencisi Burcu Erdoğan'ın öğretmeni Ayşe Ünüvar danışmanlığında hazırladığı projede, Seydişehir'deki dört lisede öğrenim gören,  15-18 yaşları arasındaki 300 kız öğrenci ile babalarına 30'ar sorudan oluşan  anket uygulandı.

Ergenlik dönemindeki kızların içlerinde bulundukları dönemde babalarıyla  nasıl bir iletişim halinde olduklarını araştıran projede, kızlar ve babalarının  sorulara verdiği yanıtlar, ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.

Proje çerçevesinde gerçekleştirilen ankette babalara, kızlarının erkek  arkadaşı olmasını kabul edip edemeyecekleri soruldu. Babaların yüzde 83'ü bu  soruya, “Kabul etmem” yanıtını verdi. Kızlarının sosyal ve kültürlü birer birey  olarak yetişmesini isteyen babaların oranı yüzde 91,6 olurken, yüzde 75,3'ü,  “Kızım yeter ki sosyal olmak istesin, ona maddi manevi tüm imkanları sunarım”  dedi.

Aynı ankete yanıt veren babaların yüzde 43,3'ü kızının çok sosyal olması  halinde derslerinde başarısız olacağına inandığını, yüzde 81'i ise “Kızım gitsin  okulunu okusun, oraya buraya gitmesinden hoşlanmam” görüşünde olduğunu  kaydetti.

Ankette babalara, kızlarına şiddet uygulayıp uygulamadıkları da soruldu.  Ankete katılan babaların yüzde 6,3'ü olaylar karşısında kızına fiziksel şiddet  uyguladığını kabul ederken, yüzde 40,6'sı ise “Kızını dövmeyen dizini döver”  görüşüne katıldığını ifade etti.

Araştırma çalışması, babaların kızlarına yeterince güven duymadığını da  ortaya çıkardı. Proje çerçevesinde babaların sadece yüzde 8,3'ü “Kızıma güvenim  sonsuzdur” derken, babaların yüzde 21,6'sı ise kızıyla ilgili kulağına bir  şeyler geldiğinde ilk önce çevreyi dinlediğini söyledi.

“BABAM DAHA İLERİ GÖRÜŞLÜ OLSUN”

Ankette kız öğrencilere de çeşitli sorular yöneltildi. Anket sonuçları,  kız öğrencilerin kendilerini annelerine daha yakın hissettikleri, sırlarını  babalarıyla paylaşmaya çekindiklerini ortaya çıkardı.

Kız öğrencilerin yüzde 77,6'sı “kendimi anneme daha yakın hissediyorum”  derken, yüzde 79,3'ü ise erkek arkadaşı olması halinde bunu babasına  anlatamayacağını ifade etti.

Kız öğrencilerin yüzde 45'i okul gecesine babasının gelmesini istemezken,  yüzde 22,3'ü sosyal konulara duyarlı olmadığı için “bazen babasının çok geri  görüşlü bir insan olarak” gördüğünü kaydetti. Ankete katılan kız öğrencilerin  yüzde 62,6'sı da babasının daha ileri görüşlü olmasını istediğini söyledi.

Ankete cevap veren kız öğrencilerin yüzde 9,6'sı ise, “Babam çok  otoriter olmasaydı, uçarı bir kız olmak isterdim” dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Randevu Al