Babalar emziremez ama...

Anne sütü bebekler için en mükemmel besin kaynağıdır. Babalar emziremez ama...

Babalar emziremez ama...

Yine de bebek doğduktan sonra babaların çoğunun emzirme hakkındaki düşünceleri değişir. Bu babaların emzirmeyi ve yararlarını desteklemediği anlamına gelmez. Sadece bu deneyim onlara kendilerini biraz dışlanmış hissettirir.

YETERSİZLİK DUYGUSU

"Emzirme hamilelik sırasında anne ve bebek arasında özel bir ilişki kurmayı tamamlar" diyor, Washington Üniversitesi, Aile ve Çocuk Bakımı Bölümü Doçenti Pamela Jordan. Emzirilen bebeklerin babaların aşağıdakilerden bazılarını veya hepsini hissetmesi yaygın olarak görülür:

• Bebeğinize bağlanmak ve onunla ilişkinizi geliştirmek için eşinizin sahip olduğu kadar zamana sahip olamayacağınızı düşünmek, • Eşinizle kıyaslanabilecek kadar bebeğiniz için bir şey yapamadığınızı düşünerek yetersizlik hissine kapılma, • Fiziksel olarak sizin ve eşinizin arasına giren bebeğinizi kıskanma, • Emzirme sebebiyle kadınların, kendilerini otomatik olarak daha iyi bir ebeveyn yapan bilgi ve beceriye sahip olduklarına inanmak.

BEBEĞİNİZLE ARANIZDAKİ BAĞI GÜÇLENDİRMEK İÇİN YAPABİLECEKLERİNİZ:

1- Destekçi ve düşünceli olun. Emzirmek zor bir iştir. Bu yüzden ev işlerinin yükümlülüğünü üstlenin ve ona mümkün olduğunca yardım edin. O emzirirken, ona bir yastık veya bir bardak su getirin ya da bebeğiniz doyunca gazını çıkarmayı önerin.

2- Bebeğinizle ten teması kurduğunuzdan emin olun. Sarılmak, banyo yaptırmak ve bebeğiniz kucağınızda uyurken sandalyede oturup kitap okumak harika iletişim kurma aracıdır. Ve bunlar size ve bebeğinize, emzirmenin sağladığı gibi bir fiziksel yakınlık kurma fırsatı verir.

3- Bebeğinizle çok zaman geçirin. Onu bebek arabasında geziye çıkarın, onu bir kanguruya ya da bebek arabasına koyun ve market alışverişine gidin. Bu size ve bebeğinize yalnız kalma şansı verecektir ve bunları ne adar yaparsanız, ebeveyn olmak konusundaki yeteneklerinizden o kadar çok emin olursunuz.

4- Bebeğinizin karnını şişeden anne sütü ile doyurun. Eğer el ile ya da pompa ile süt sağmak annede işe yarıyorsa, bebeğinize bir biberon verebilirsiniz ve besleme nöbetini devralmaya başlayabilirsiniz. Şişe ile beslemeye başlamadan önce, emzirme yeterince gelişene ve bebeğiniz 3 ya da 4 haftalık oluncaya kadar bekleyin. İlk olarak bebeğinizin rahatça tamamen gerçek bir memeden emmesine izin verin. Başlangıçta bebeğiniz sizden şişeyi emmeye istekli görünmezse bunun kişisel olduğunu düşünmemeye çalışın. Plastik emzikler farklı şekil ve boyuttadır. Bu yüzden en sevdiği emziği bulana kadar birkaç deneme yapmalısınız.

Hürriyet Aile

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al