Deprem Travma Psikolojisi

BABALAR DOĞUMA GİRMELİ Mİ

BABALAR DOĞUMA GİRMELİ Mİ

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Babalar doğuma girmeli mi? Evetse neden? Hayırsa neden? Bu durum ne kadar doğru? İşte merak edilenler.

 


Dr. Cem Ayhan babaların doğum eylemi sırasında eşlerinin yanında olmalarını kuvvetle öneriyor. Ayhan bunun gerekçelerini soru yanıt şeklinde açıklıyor. Dr. Cem Ayhan,Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü

Elbette babalar doğum eylemi sırasında eşlerinin yanında olmalıdır. Doğum, anne adayının tüm gebelik boyunca belki de en çok desteğe ihtiyaç duyduğu dönemdir. Babaların doğumdaki varlığı anne adaylarına güven verir. Hatta bebeğin sağlığıyla ilgili annenin taşıdığı kaygıları azaltır ve taşıdıkları sorumluluğu da paylaşmış olurlar.

Modern tıbbi uygulamalar sayesinde günümüzde doğum ağrısız olarak yaşanabiliyor. Dolayısıyla doğum, anne ve babanın paylaşmaktan en çok keyif alacağı dönemdir. Tarih boyunca babalar, doğum eyleminde hep pasif, doğum odasının dışında bekleyen konumunda olmuş, doğum eyleminin dışında tutulmuşlardır. Günümüzde ise modern tıbbi uygulamalarda baba adayları artık doğumhanenin önünde beklemek yerine doğum eyleminin tamamında aktif olarak bulunabilmekteler.

- Kimi kadınlar eşlerinin doğuma girmelerini istemiyor, bu neden kaynaklanıyor?


Pek çok kadın doğum sırasında eşlerinin kendilerini zor ve hoş olmayan bir durumda görmesini istemiyor. Bu durumun doğumdan sonraki cinsel yaşamlarını olumsuz etkileyebileceği kaygısını taşıyor. Sık gördüğümüz bir neden de anne adaylarının doğumun, tamamen normal olan kanamalı bölümüne ve yapılan bazı tıbbi uygulamalara babanın dayanamayacağını düşünmeleri. Bu bazı babalar için doğru olmasına rağmen aslında doğuma giren babaların yapılan tıbbi uygulamalara katılmasına izin vermiyoruz ve anneyi bir tıbbi uygulama yapılırken de görmüyorlar. Yani onlardan böyle bir beklentimiz yok; babalar yalnızca annenin yanında, aynı ortamda bulunarak doğuma yardımcı oluyorlar.

- Bunun tam aksi olarak da bazı kadınlar da eşlerinin doğuma girmesiyle ilgili çok ısrarcı davranıyorlar, bunun nedeni ne olabilir?

Yaşayacakları doğum deneyimi bazı anne adayları için çok endişe verici hatta korkutucu boyutlarda olabiliyor. Bu durum tedavi ile zor elde edilen gebeliklerde ve önceden yaşanmış kötü hamilelik tecrübelerinde sıklıkla olabiliyor. Özellikle bizim toplumumuzda, yakın çevrelerinden duydukları olumsuz doğum tecrübeleri de bu kaygıyı arttırıyor. Sonuç olarak bu kadınlar eşlerinin desteğine daha çok ihtiyaç duyabiliyorlar. Ayrıca anneler doğum sırasında kendi yaşadıklarını babanın da hissedebilmesi için doğumda birlikte olmak istiyorlar. Bazı anne adayları, doğum eyleminin ne kadar zor ve sıkıntılı bir süreç olduğunu eşlerinin yaşayarak görmesini, anne olurken yaşanan zorlukların baba tarafından da anlaşılmasını istiyorlar. Bununla birlikte, eşlerinin doğuma girmesinin, babanın bebeği daha kolay benimsemesini ve babalık rolünü daha kolay kabul etmesini sağlayacağını hatta daha iyi bir baba olmasına yardımcı olacağını düşünüyorlar. Diğer bir neden de annelerin bebeğin dünyaya geldiği bu muhteşem anı babanın kaçırmasını istememeleri.

- Acaba erkekler ne düşünüyor, gerçekten doğuma girmek istiyorlar mı, yoksa eşlerinin ısrarı üzerine mi giriyorlar?

Bazı baba adayları gerçekten bu süreci eşiyle yaşamak, ona yardımcı olabilmek için doğuma girmeyi çok isterken bir kısmı da bebeklerinin doğum anını görmek için doğuma girmeyi istiyor. Diğer baba adayları ise doğum eyleminde yer almaktan çekiniyorlar, bunun sebebi genellikle eşlerine yeterince yardımcı olamayacakları kaygısı. Doğumda gelişebilecek bazı tıbbi durumlarda panik olmak veya yardımcı olamamak korkusu da çok önemli bir etken. İşte bu tip durumlarda doğum öncesi eğitimin ne kadar önemli olduğu anlaşılıyor. Bu babaların doğuma girmeleri genellikle ısrar sonucunda oluyor.

- Doğumda gerçekleşebilecek tüm olaylara hazırlıklı olmak için doğum öncesinde anne ve baba bir hazırlık sürecinden geçmeli mi, eğitim almalı mı?

Elbette doğum öncesi eğitimi almak, doğumun evrelerini bilmek, değişik evrelerde anne adayında oluşan normal fizyolojik değişikliklerin ne olduğunu ve nasıl yardım edebileceklerini öğrenmek, sağlıklı bir doğum süreci geçirmelerini sağlıyor. Doğum eylemi sırasında tıbbi personelin bebeği ve anneyi nasıl izleyeceklerini önceden öğrenmek çiftin kaygılarını çok azaltıyor ve bu sürece katılmalarını kolaylaştırıyor.

Bu eğitim sayesinde babaların doğum eyleminin takibinde çok olumlu katkıları oluyor. Örneğin babadan, bebeğin kalp atım sayısını takip etmesini istiyoruz, annenin kasılmalarını takip etmesini, annenin doğru nefes almasına ve etkili bir şekilde ıkınmasına yardımcı olmalarını bekliyoruz. Böylece olayın sevgi boyutu ve babalara esas ihtiyaç duyulan eşlerine destek olmak, onlara şefkatle yaklaşma konularına odaklanmalarını sağlıyoruz. Doğum öncesi eğitimi sürecinde babaların ve annelerin kendilerine güvenini kazanmaları sayesinde, kaygılı gergin bir doğum eylemi yerine çok keyifli bir süreç yaşanabiliyor.

- Erkeğin doğuma girmesi anneyi nasıl etkiliyor, anne iyi mi yoksa kötü mü etkileniyor?

Genellikle iyi yönde etkilemekte. Anne adayları babanın doğum eylemine katılmasıyla kendilerini güvende hissetmekteler. Daha da önemlisi doğum süreci içinde kadınlar yalnız olmadıklarını hissediyorlar. Kaygılar azaldığında, doğum eylemi, hem anne ve baba için hem de onlara yardımcı olan tıbbi ekip için kolaylaşmaktadır.

Anne ve baba doğumla birlikte yeni doğan bebeklerini kucaklamaktalar. Bu eşsiz an genellikle son derece duygusal oluyor, bebeğin ilk ağlamasını duymak, babanın annenin elini tutup ona ıkınma döneminde destek olması, bebek doğunca söylenen birkaç hoş söz hem anne hem de babanın yoğun duygusal bir anı doyasıya yaşamasına yol açıyor.

DOĞUMA GİRERKEN EŞLER NELERE DİKKAT ETMELİ?

Öncelikle sakin ve sabırlı olmalılar, doğum eyleminin özellikle ilk doğum için 12 saate kadar uzayabileceğini bilmeliler. Babanın doğum salonundaki varlığı hem anne hem de doğum ekibi için bir stres kaynağı olmamalı aksine herkes için yatıştırıcı olmalıdır.

Baba tıbbi müdahalelere karışmamalı doğum ekibine müdahale etmemelidir, unutmamalılar ki tıbbi ekip hem anne hem de bebek için doğru olan müdahaleleri zamanında yapmak zorunda. Babalar esas olarak tüm eylem süresince anne adayına sevgiyle yaklaşmalı onu desteklemelidirler. Bu süreç içinde serinkanlı olmaları hem anneye güven vermekte hem de tıbbi ekibin işini kolaylaştırmaktadır.
Doğum sürecini yöneten tıbbi personel ile anne arasındaki iletişimi sağlamak konusunda babaların büyük yardımı olacaktır, buna hazırlıklı olmalılar. Tıbbi ekip doğum eylemi süresince özellikle acil durumların ortaya çıkmasıyla anne ve bebeğin sağlığıyla ilgili farklı tıbbi uygulamalar yapabilir. Özellikle bu tür durumlarda baba adayının sakin, sağduyulu ve pozitif desteği doğumun sağlıkla sonlanması için çok yardımcı oluyor.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al