Baba desteği kredi kartından ibaret olmamalı

Aileler dikkat! Çocuğunuza baba desteği kredi kartından ibaret olmasın. İşte çocuğunuza nasıl davranmanız gerektiği hakkında bilgiler.

Baba desteği kredi kartından ibaret olmamalı

Aileler dikkat! Çocuğunuza baba desteği kredi kartından ibaret olmasın. İşte çocuğunuza nasıl davranmanız gerektiği hakkında bilgiler.

npistanbulProf. Dr. Nevzat Tarhan öğrenci velilerine yönelik düzenlenen seminerde çok çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Tarhan, baba desteğinin kredi kartından ibaret olmadığını vurguladı. Tarhan birçok konuda önemli değerlendirmelerde bulundu. ANAFEN Okulları tarafından öğrenci velilerine yönelik düzenlenen “Çocuklarda Davranış değişikliği ve Karakter Eğitimi” isimli seminer. Ümraniye ANAFEN İlköğretim Okulu konferans salonunda gerçekleştirildi. Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın konuşmacı olarak katıldığı seminere çok sayıda öğrenci velisi katıldı. Velilerden annelerin ilgisi daha çok olunca Tarhan konuşmasını babalar üzerinden yaptı. Anne ve babanın çocuk gelişimindeki önemine dikkat çeken Rektör Tarhan önceden çocuğa yarım saat zaman ayrılıyorsa bu sürenin günümüzde iki katına çıkması gerektiğini söyledi. İç huzur ve barışta annenin güvende ise babanın rolünün çok önemli olduğunu ifade eden Tarhan babaların desteğinin sadece kredi kartıyla olmaması gerektiğini kaydetti. Tarhan:

DESTEK KREDİ KARTINDAN İBARET DEĞİL

“Çocuklar sera çiçeği gibi değil her mevsim meyve verebilen çiçekler şeklinde yetiştirilmeli. Ormanlara bakın yaşlı, uzun süre ayakta duran ağaçlara rüzgara ve kötü hava şartlarına karşı mücadele edebilen ağaçların olduğu gözlenir. Çocuklar da öyle. Zorlukları yaşamalılar. Ancak ebeveyn ilgisi gösterilmeli.” ÇOCUK VE AİLE İLETİŞİMİ İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

 İNTERNET EBEVEYN DENETİMİNDE KULLANILMALI

İnternet kullanımının çocuklar arasında arttığına dikkat çeken Rektör Tarhan, güvenli ve seçici kullanımın teşvik edilmesi, çocuğun istediği gibi hareket özgürlüğünün ona verilmemesi ve interneti ebeveyn denetiminde kullanması gerektiğini söyledi.

npistanbul1ÇOCUKTA AKADEMİK BAŞARI DAHA MI ÖNEMLİ?

Hayat ve akademik başarı üzerine de değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, akademik başarının daha önemli olduğu yönünde velilerin yanılgıya düştüklerini kaydetti. Bu anlamda iki başarının nasıl ele alınması gerektiği yönünde çalışmaların söz konusu olduğunu ifade eden Tarhan, okul döneminde çocuklarının akademik başarısı üzerinde durulmasının ve bunun abartılmasının çocukta kişilik gelişiminde sorunlara neden olduğunu söyledi.

ÇOCUK KAMERA GİBİ HERŞEYİ KAYDEDER

Çocuğun doğar doğmaz eğitiminin başladığını belirten Tarhan, çocuğun 0-6 yaş arasında diğer yaşlardan çok daha fazlasını öğrendiğini ifade etti. npistanbul2“İnsan bilgi potansiyeliyle doğuyor. Potansiyel geliştirilirse bilgi yeşilleniyor. O nedenle daha bebeklikten çocuğu gösterilen ilgi onun beyninde duygu dilinin oluşmasına neden oluyor. Çocuk kamera gibi her şeyi kaydeder. Bundan dolayı anne ve babalık sorumluluk gerektirir. Bir tabir vardır “Saldım çayıra mevlam kayıra” yaklaşımı çok yanlış bir tutum. Maalesef günümüzde özellikle de Anadolu’da ebeveynler çocuklarını güvence olarak bir jandarma bir SGK olarak görüyor. Bu yaklaşımla çocuk yetiştirmek doğru değil. Onların ayrı birer birey oldukları unutulmamalı.” Anne baba kavgalarına da dikkat çeken Tarhan:

ÇOCUĞA YALAN SÖYLENMEMELİ

“ Anne baba kavgalarında yalan kesinlikle söylenmemeli. Çocuğa kavganın doğal olduğu, olabileceği anlatılmalı. Fırtınanın ardından ilkbaharın geleceği gibi ifade edilmeli. Fırtına bazı dalları kırsa da yeni fidanlar, dallar gelecektir. Fırtınaya direnmek çocuğa anlatılmalı, öğretilmeli. Çocuğun yaşı neyi gerektiriyorsa o anlatılmalı. Krizi iyi yönetmeyi bilmeli.” Dedi. Haber-Fotoğraflar Şaban Özdemir (NPGRUP)
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Psychological Science ‘da yayımlanan yeni bir çalışma; başkalarının zihinsel durumları hakkında akıl yürütebilmeyi öğrenen çocukların bir ödülü kazanm
  • Randevu Al