BABA DEPRESYONU

BABA DEPRESYONU

AFP

Yapılan araştırmaya göre, doğum önceki ve sonrasında sadece anneler değil babaların da depresyona giriyor.

 


ABD'nin Norfolk kentindeki Eastern Virginia Tıp Fakültesi'nde yapılan araştırma, yeni kuşak babaların doğum depresyonuna girdiğini gösterdi.

Bilim adamları, baba adayı ve yeni babanın depresyon durumuyla ilgili  bilgi veren, 28 bin kadın ve erkeğin katıldığı 43 uluslararası araştırmanın  sonuçlarını inceledi.

Doğum öncesi ve doğum sonrası anne adayları ve annelerin yüzde 10-30'unun  depresyona girdiği, bunun kadını, çocuğu ve aileyi olumsuz yönde etkilediği  biliniyordu ancak bu araştırma, 10 erkekten birinin de doğumla bağlantılı olarak  depresyona girdiğini ortaya koydu.

Araştırmada, babalarda depresyonun hamileliğin üçüncü ayında başladığı ve  doğumdan bir yıl sonrasına kadar sürebildiği tespit edildi.

"Journal of the American Medical Association" dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları, anne ve babada belirlenen depresyonun tedavi  edilmemesi halinde, çocukta davranışsal ve psikiyatrik sorunların görülme  riskinin artabileceği uyarısında bulundu.

Araştırmada ayrıca, Amerikalı babalarda doğum depresyonu görülme  sıklığının yüzde 14, diğer ülkelerde yüzde 8 civarında olduğu vurgulandı.

Konuya ilişkin makale, Fransız "Le Point" dergisinde de yer alıyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al