BABA DEPRESYONU

BABA DEPRESYONU

AFP

Yapılan araştırmaya göre, doğum önceki ve sonrasında sadece anneler değil babaların da depresyona giriyor.

 


ABD'nin Norfolk kentindeki Eastern Virginia Tıp Fakültesi'nde yapılan araştırma, yeni kuşak babaların doğum depresyonuna girdiğini gösterdi.

Bilim adamları, baba adayı ve yeni babanın depresyon durumuyla ilgili  bilgi veren, 28 bin kadın ve erkeğin katıldığı 43 uluslararası araştırmanın  sonuçlarını inceledi.

Doğum öncesi ve doğum sonrası anne adayları ve annelerin yüzde 10-30'unun  depresyona girdiği, bunun kadını, çocuğu ve aileyi olumsuz yönde etkilediği  biliniyordu ancak bu araştırma, 10 erkekten birinin de doğumla bağlantılı olarak  depresyona girdiğini ortaya koydu.

Araştırmada, babalarda depresyonun hamileliğin üçüncü ayında başladığı ve  doğumdan bir yıl sonrasına kadar sürebildiği tespit edildi.

"Journal of the American Medical Association" dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları, anne ve babada belirlenen depresyonun tedavi  edilmemesi halinde, çocukta davranışsal ve psikiyatrik sorunların görülme  riskinin artabileceği uyarısında bulundu.

Araştırmada ayrıca, Amerikalı babalarda doğum depresyonu görülme  sıklığının yüzde 14, diğer ülkelerde yüzde 8 civarında olduğu vurgulandı.

Konuya ilişkin makale, Fransız "Le Point" dergisinde de yer alıyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al