Deprem Travma Psikolojisi

B tipi menenjit aşısına AB'den onay

Avrupa İlaçlar Kurumu, Avrupa Komsiyonu’na aşının onaylanmasını tavsiye etti.

B tipi menenjit aşısına AB'den onay

Avrupa İlaçlar Kurumu, Avrupa Komsiyonu’na aşının onaylanmasını tavsiye etti.

menenjitAB’nin en önemli ilaç denetim kuruluşu olan  Avrupa İlaçlar Kurumu, Avrupa Komisyonu’na ilaç şirketi Novartis’in B tipi  menenjit için geliştirdiği aşının onaylanması tavsiyesinde bulundu. Novartis şirketi yetkilisi Andrin Oswald onaylama kararı üzerine yaptığı  yazılı açıklamada, şirketinin ”Bexsero” adı verilen aşıyı geliştirmek konusunda  kaydettiği büyük ilerlemeden gurur duyduğunu belirtti.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Çoğunlukla bebekler ve yürüme çağına gelmemiş çocuklarda görülen  bakteriyel menenjit hastalığının 5 tipi bulunuyor. Diğer 4 tipe karşı koruma sağlayan aşılar bulunmuş olmasına karşın,  Avrupa’da en yaygın olarak görülen B tipi menenjit hastalığı için daha önce  geliştirilmiş bir aşı bulunmuyordu. Hastalığa yakalananların yüzde 8’inde ölümle sonuçlanan menenjit,  diğerlerinde ise beyin hasarı gibi hayat boyu sürecek sağlık sorunlarına neden  oluyor. Novartis ilaç şirketi, geliştirdiği aşıyı Avrupa’dan sonra ABD’de de test  etmeyi amaçlıyor. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al