Azerbaycan'da boşanma sayısı azalıyor

Yabancılarla evlilik yapan ve boşanan Azerbaycan vatandaşlarının sayısı gittikçe azalıyor.

Azerbaycan'da boşanma sayısı azalıyor

Azerbaycan Adalet Bakanlığı'ndan alınan verilere göre  2018 yılında 2256 Azerbaycan vatandaşı yabancı ülke vatandaşlarıyla resmi evlilik yaptı, bu rakam 2017 yılında ise 2429'du.

Konuyla ilgili Azerbaycan Trend Haber Ajansına açıklama yapan, Türk Dünyası Sosyologlar Birliği Başkan Yardımcısı Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebülfez Süleymanlı, 2018 yılında yabancı ülke vatandaşlarıyla evli olan Azerbaycan vatandaşlarından 149'unun boşandığını, 2017 yılında bu sayının 195 olduğunu belirtirken sözlerini şöyle sürdürdü:

'Ülkelerarası ulaşımın, kitle iletişim araçlarının hızlı bir yükselme gösterdiği ve küreselleşmenin hız kazandığı bir  dönemde yabancılarla evlilik vakalarında tüm dünyada bir artma eğilimi görülmüştür. Bu tür evliliklerde kendini gösteren sorunlar aynı kültür içindeki yapılan evliliklerde karşılaşılan sorunlardan çok da fazla farklılık arz etmiyor. Fakat buna rağmen kültür farklılığı özellikle evliliklerin ilerleyen dönemlerinde bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle çocuğun hangi kültür kodlarına uygun yetiştirilmesi, çocuğun ebeveynlerden hangisinin milli kültürünü benimseyeceği gibi  konular bu sorunlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Diğer önemli bir husus çiftler arasında ortaya çıkacak ve boşanmaya kadar gidebilecek  olası bir anlaşmazlık sonrası çocukların hangi ülkede kalmasıyla bağlıdır. Bütün bunlara rağmen bu tür evliliklerin topyekûn başarısız olacağını düşünmek ve bunu genelleştirmek çok yanlış bir yaklaşımdır.”Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: