Az kalsın ölüyordu

Alerji az kalsın 15 aylık bebeği öldürüyordu.

Az kalsın ölüyordu

İngiltere'de yaşayan 15 aylık Finley Kirwan'ın cildinde aniden oluşan kırmızı kabarıklıklar nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Nefes darlığı, yutkunma zorluğu olan ve ateşi aniden yükselen küçük bebeğin ölümcül bir alerjik reaksiyon geçirdiği teşhis edildi.

HASTALIĞINA İLAÇ SEBEP OLDU

Hemen yoğun bakıma alınan küçük bebek yapılan testlerin sonucunda karaciğer fonksiyonlarının düşük olduğu ve midesinde ciddi problemler olduğu tespit edildi. Küçük çocuğa genellikle ilaç alerjisinin sebep olduğu, nadir ve ölümcül olabien 'Stevens-Johnson Sendromu' tanısı konuldu.

STEVENS-JOHNSON SENDROMU NEDİR?

Stevens-Johnson sendromu cilt ve mukoza zarının ilaç ya da enfeksiyona karşı reaksiyon göstermesi sonucu oluşan nadir ve ciddi bir rahatsızlık. Genellikle gribe benzeyen belirtilerle başlayan hastalık cildin üst katmanının ölerek dökülmesine neden olan kırmızı, koyu döküntüler oluşur. Belirtileri yüzde ve dilde düşme, kurdeşen, ciltte ağrı, vücuda yayıyan kızarıklıklar ve deri değiştirme. Bu sendrom acil tıbbi müdahale gerektirir. Uzmanlar Stevens-Johnson sendromunun çok hızlı yayıldığını, çocuklarında en ufak bir belirti gören ailelerin hemen hastaneye başvurmaları gerektiğini aksi takdir geri dönüşünün olmadığını bildiyor. Ve bu hastalıkla asıl savaş hastaneden taburcu edildikten günler, aylar ya da yıllar içinde başlıdığını da ekliyorlar.


BU KADAR HIZLI İLERLEYECEĞİ TAHMİN EDİLMİYORDU

Hastalığın bir anda bu kadar hızlı ilerleyeceğini tahmin etmediğini söyleyen Finley'in annesi Danielle kendini çok çaresiz hissetti. Finley 3 hafta boyunca hastanede tedavi edildikten sonra taburcu edildi. Küçük bebeğin bu sendromuna daha önce öksürüğünü hafifletmek için kullanılan şurubun sebep olduğu düşünülüyor.

DAILY NEWS

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Randevu Al